Nakon šest godina napokon je završena i posljednja, treća faza radova na izgradnji spomen-obilježja “Prekinuto djetinjstvo” i uređenju pratećeg parka i dječjeg igrališta u Slavonskom Brodu. Spomen-obilježje podignuto je na inicijativu Zajednice udruga hrvatskih civilnih stradalnika Domovinskog rata u spomen na 402 djeteta poginula u Domovinskom ratu u Hrvatskoj.
Nedovršena slagalica
Uvjete i financijska sredstva za izgradnju spomenika osiguralo je Ministarstvo hrvatskih branitelja na javnoj parkovnoj površini koju je predložio Grad Slavonski Brod.
– Radovi na izgradnji spomen-obilježja privedeni su kraju. Preostaje obavljanje završnog pregleda te potpisivanje zapisnika o primopredaji spomen-obilježja i dječjeg igrališta na korištenje i daljnje održavanje gradu Slavonskom Brodu, što je u planu za realizaciju do kraja ovog mjeseca – izvijestili su iz Službe za odnose s javnošću Ministarstva hrvatskih branitelja.
Spomenik “Prekinuto djetinjstvo”, nastao prema idejnom rješenju Petra Dolića i Petre Tončić Lipovščak, otkriven je 2016. godine. Riječ je o slagalici s dvije praznine koje simboliziraju nedovršenu dječju igru i mladost, prekinute živote, nakon što su tolika djeca prerano postala anđeli na nebu. Izbor mjesta pijeteta ima uporište u tužnoj činjenici da je u Slavonskom Brodu tijekom 1991. i 1992. godine od neprijateljskih granata smrtno stradalo čak 28 najnevinijih žrtava rata. Cijeli jedan razred!
Ideja o podizanju spomenika realizirana je u relativno kratkom roku, no oduljili su se radovi na drugoj i trećoj fazi projekta. Naime, trebalo je urediti integrirana dječja igrališta i parkovne površine koje bi povezivale memorijalni sadržaj sa svakodnevnim korištenjem djece i njihovih roditelja.
Mjesto za igru i druženje
Ukupna investicijska vrijednost izgradnje spomen-obilježja s uključenim troškovima provedbe javnog natječaja za odabir idejnog rješenja, projektiranja, izrade, transporta i montaže spomenika, građevinskim radovima, radovima opremanja dječjeg igrališta, zaštitnim arheološkim radovima, nadzorom i ostalim troškovima u sve tri faze iznosi ukupno 5,4 milijuna kuna.
Spomen-obilježje svečano je otkriveno 21. svibnja 2016. godine u nazočnosti velikog broja uzvanika i građana, a otkrila su ga djeca i mladi, braća i sestre te rođaci djece poginule u Domovinskom ratu. Iz Ministarstva su poručili da ne planiraju svečano otvorenje parka i dječjeg igrališta.
Video - Ovčara je mjesto najvećeg zločina u Domovinskom ratu: Smaknuto preko 260 civila i ranjenika iz Vukovarske bolnice
402 stradale djece! samo ime jedne svi znamo. sramota!