PODIJELIO ZASTUPNIKE

Sporni zakon o obnovi prirode ipak izglasan u Europskom parlamentu

Europski parlament
Monasse Thierry/ABACA/PIXSELL
12.07.2023.
u 17:19

Zakon o obnovi prirode obvezuje EU članice na povećanje postotka zaštićenih prirodnih staništa i vrsta - najmanje 20% staništa do 2030. godine te na veća ulaganja u zaštitu i obnovu prirode

Iako su i iz Hrvatske poljoprivredne komore (HPK) danas zazivali neizglasavanje Zakona o obnovi prirode, koji je jedan od ključnih dijelova Zelenog dogovora Europske unije, on je ipak donesen tijesnom većinom. Sporni prijedlog EU zakona koji je oštro podijelio lijeve i desne eurozastupnike, preživio je, naime, glasanje u Europskom parlamentu, nakon što u lipnju na Odboru Europskog parlamenta za okoliš, zdravlje i sigurnost hrane nije dobio potrebnu većinu. Odbacivanje prijedloga zakona zagovarali su zastupnici desnih klubova Europskog parlamenta, pa se sporni zakon našao u središtu polemika zastupnika lijevog i desnog spektra.

Iz HPK su pak poručivali kako je podrška Zakonu protivna interesima hrvatskog sela i poljoprivrede ribarstva i proizvodnje hrane, zbog čega su apelirali na naše zastupnike u EU parlamentu, da stanu uz hrvatsko selo i poljoprivrednike i ribare te svojim glasom protiv ovog Zakona daju svoj jasan doprinos i podršku u očuvanju hrvatske poljoprivrede i ribarstva.

– Naše stajalište je stajalište da je Republika Hrvatska do sada dala veliki doprinos obnovi prirode i bioraznolikosti, te bi svaki dodatni doprinos bio samo dodatno smanjenje izuzetno male produktivnosti i vodio u kontraefekt kroz povećanje CO2 u vidu transportnog zagađenja (nedostatna samodostatnost). Evidentno je da isto neće doprinijeti obnovi prirode, posebice što imamo više od 38 posto površina pod Natura područjima, te smatramo kako bi ova Uredba mogla bi biti loša za hrvatsku poljoprivrednu proizvodnju. Uz to potaknula bi smanjenje iste i još veću ovisnost od uvoznih poljoprivrednih proizvoda i hrane općenito – kazao je uoči glasovanja čelnik HPK Mladen Jakopović.

VEZANI ČLANCI_ 

Eurozastupnici u danas prvo glasali o tome hoće li odbaciti Komisijin prijedlog u cijelosti. Tijesnom većinom, njih 324 glasalo je protiv odbacivanja prijedloga, 312 ih je podržalo odbijanje, a suzdržanih je bilo 12. Prijedlog Komisije u konačnici je prihvaćen sa 336 glasova za, 300 protiv te s 13 suzdržanih.

Iz WWF-a Ardia danas su priopćlili kako je postignut cilj. Zakon o obnovi prirode izglasan je, tvrde, unatoč kampanji dezinformacija koju su proveli konzervativni i desničarski političari te lobiji za poljoprivredu i ribarstvo s ciljem povlačenja tog zakona.

– Ova pobjeda došla je uz vrlo visoku cijenu - kako bi postigli kompromis, zastupnici su žrtvovali mnoge ključne obveze i ciljeve, te usvojili slabiji tekst od izvornog prijedloga Komisije, što je u suprotnosti s hitnošću klimatske krize i gubitka bioraznolikosti –  ustvrdili su.

Podsjetimo, Zakon o obnovi prirode obvezuje EU članice na povećanje postotka zaštićenih prirodnih staništa i vrsta - najmanje 20% staništa do 2030. godine te na veća ulaganja u zaštitu i obnovu prirode. Budući da je očuvanje bioraznolikosti i prirode jedan od ključnih faktora borbe protiv klimatskih promjena, donošenje ovog akta je jasan znak da Europa ostaje dosljedna zelenoj politici u okviru Europskog zelenog dogovora i svjetskih ciljeva o zaštiti bioraznolikosti.

– Zastupnici u Europskom parlamentu danas su napravili dobro za očuvanje prirode! Zahvalni smo svim pojedincima koji su dali svoju podršku kroz milijune poruka poslanih parlamentarcima tijekom posljednjih mjeseci. Sigurni smo da je ta golema potpora javnosti, znanstvene zajednice i naprednih kompanija, potaknula brojne parlamentarce da danas daju svoj glas –  rekla je Nataša Kalauz, izvršna direktorica WWF Adrije.

– Ipak, današnja pobjeda izborena je uz skupu cijenu jer je stav Parlamenta daleko od onoga što znanost kaže da je potrebno za rješavanje problema gubitka prirode i klimatskih promjena. Sada pozivamo sve institucije EU-a da konstruktivno iskoriste pregovore i osiguraju konačni zakon koji je prikladan za rješavanje hitne globalne krize s kojom se planet suočava –  naglasila je Kalauz. Iz WWF-a kažu kako je glasanje uslijedilo nakon snažne mobilizacije javnosti za obranu zakona i integriteta Zelenog dogovora EU i pobijanja lažnih vijesti, s više od milijun potpisa i poruka građana, ponovljenim pozivima 6000 znanstvenika, više od 100 tvrtki i organizacija civilnog društva iz cijelog svijeta za potporu Zakonu o obnovi prirode.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije