Atentat ispred srbijanske vlade

Srbija obilježava obljetnicu ubojstva premijera Zorana Đinđića

12.03.2016.
u 17:04

Kroz središte Beograda održan je tradicionalni mimohod pod nazivom Šetnja za Zorana, a u Aleji velikana na Novom groblju cvijeće su položili članovi obitelji i nekadašnji Đinđićevi stranački kolege i poštovatelji.

U Beogradu i Srbiji u subotu se nizom manifestacija obilježava 13. obljetnica ubojstva premijera i predsjednika Demokratske stranke (DS) Zorana Đinđića na kojeg je 12. ožujka 2013. izvršen atentat ispred zgrade srbijanske vlade.

Vijenac su ujutro na spomen ploču u dvorištu vlade položili premijer Aleksandar Vučić i ministri u vladi, a polaganjem cvijeća i odavanjem počasti obljetnicu Đinđićeva ubojstva obilježili su i predstavnici Demokratske stranke Bojana Pajtića, Liberalno demokratske partije (LDP) Čedomira Jovanovića, Socijaldemokratske stranke (SDS) Borisa Tadića i Nove stranke (NS) Zorana Živkovića, stranaka nastalih izdvajanjem iz izvorne DS, na čijem je čelu početkom 2000-ih bio ubijeni premijer Zoran Đinđić.

Kroz središte Beograda održan je tradicionalni mimohod pod nazivom Šetnja za Zorana, a u Aleji velikana na Novom groblju cvijeće su položili članovi obitelji i nekadašnji Đinđićevi stranački kolege i poštovatelji.

U organizaciji DS održano je i finalno takmičenje u govorništvu Đinđiću u čast, a u Studentskom kulturnom centru bit će igrana predstava "Ubiti Zorana Đinđića", Zlatka Pakovića i Rajka Đurića.

U povodu obljetnice Đinđićeve smrti u tijeku je i dokumentarna izložba nazvana Zoran, koja izlaže fotografije koje je sam napravio te knjige koje je napisao i preveo. Izložba je, kako je navedeno u najavi, priređena "s namjerom da se ne pamti samo kao političar i tvorac metafora i citata, već kao znanstvenik, filozof, prevoditelj i obiteljski čovjek".

“Gledajte u budućnost. Tamo ćemo se sastati vi i ja... Imamo ogromnu povijesnu šansu uraditi nešto veliko i u ovoj zemlji i u ovoj regiji, ali se moramo jako truditi da tu šansu ne prokockamo", neke su od Đinđićevih poruka kojima je, nakon višegodišnje vladavine Miloševićeva režima i dugogodišnjih sankcija međunarodne zajednice, rata i ratnih posljedica, pokušavao motivirati sunarodnjake, građane Srbije i političke neistomišljenike na promjene i nužne reforme, s namjerom da Srbiju odlučno povede ka Europi.

Prvi demokratski srbijanski premijer Zoran Đinđić ubijen je snajperskim hicima u dvorištu vlade 12. ožujka 2003. godine, a zbog organiziranja atentata na 40 godina zatvora osuđen je bivši zapovjednik Jedinice za specijalne operacije (JSO) MUP-a Srbije "crvene beretke" Milorad Ulemek Legija. Na 40 godina zatvora osuđen je atentator Zvezdan Jovanović, bivši Ulemekov zamjenik u JSO.

Unatoč brojnim kontroverzama i višegodišnjim spekulacijama o tome tko je sve mogao imati motiv i cilj da se Đinđića ukloni s političke scene, politička pozadina njegova ubojstva još nije otkrivena. 

>> Na Facebook stavio fotografiju puške kojom je ubijen Đinđić

Ključne riječi

Komentara 41

MR
mrkoje
18:07 12.03.2016.

pa kad ne obiljezavaju i priznaju genocide pocinjene,moraju nesto

MR
mrkoje
18:14 12.03.2016.

evo proteklo je 2 ili tri mjenjanje vlada, jos nisu priznali da susjedi su bili njihove zrtve, takav narod da oprostis,nije za evropsku uniju a kamoli dobar susjed,bilo bi dobro neka razmjena ,naprimjer da srbi razmjenjuju teritorije sa ukrajinom ili gruzijom,jos bi im platili za to,a bili bi blize rusiji,i vecu teritoriju bi imali, bez rata.....oni sretni sa rusijom a mi sretni sa ukrajinom

TI
Tixon
20:54 12.03.2016.

Da su se Hrvati ovako protivili velikoalbanskoj politici u Jugoslaviji,a na štetu Srbije,rata u Jugoslaviji ne bi ni bilo.Ali oni su podlo i zlurado podsticali albanski separatizam i tako je sve počelo,kada im je Milošević rekao ,,Napraviću ja vama Kosovo u Hrvatskoj''.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije