BEOGRAD - Nakon što je srbijanska vlada na telefonskoj sjednici u subotu navečer naložila MUP-u da svim sredstvima, pa i silom, spriječi prosvjednike širom Srbije da blokiraju prometnice i željezničke pruge, oba policijska sindikata, Policijski sindikat Srbije i Nezavisni sindikat policije, objavila su da neće uvažiti ovu odluku i da „neće da biju gladne radnike!" - piše današnji beogardski Press.
Ministar unutarnjih poslova Ivica Dačić najavio je sinoć u izjavi za Press pregovore s policajcima i rekao da će MUP primjenjivati silu samo u slučaju krajnje nužde. Među brojnim prosvjednicima u Srbiji trenutačno je i skupina od više od tisuću srbijanskih "rezervista" koji blokadom pruge Beograd-Solun zahtijevaju isplate dnevnica za ratovanje na Kosovu 1999. godine.
U subotu je njih oko tisuću, kako kažu, mirno šetalo središtem Leskovca, ali su se sukobili sa 400 žandara pa je nekoliko prosvjednika ozlijeđeno, a nekoliko ih je uhićeno.
- Morate se staviti i u ulogu policajca koji sa 35.000 dinara (oko 3500 kuna) plaće mora prehraniti obitelj. Nama u policiji se stalno krše elementarna radna prava. Ne plaćaju nam noćni rad, rad vikendom i sve što je u skladu sa zakonom. Nedavno su iznenada uplaćene dnevnice Žandarmeriji, a sada, nakon Leskovca, jasno je i zašto - ljutito kaže Aleksandar Gavrilović, predsjednik Nezavisnog sindikata policije.
Ministar Ivica Dačić je odbijanje zapovijedi ocijenio "zabrinjavajućim".
- Policija se ne želi sukobljavat s građanima bez potrebe, ali država ne može dopustiti blokadu međunarodnih prometnih pravaca. Dolazimo u situaciju da Srbija bude označena u EU kao zemlja u kojoj na svakih 100 kilometara imate blokadu, a to je jako štetno za sve nas - rekao je Dačić.
Ako treba da biju ima da biju!