Skupština Srbije većinom je glasova u petak navečer prihvatila vladino izvješće o pregovorima Beograda i Prištine, čiji je integralni dio i sporazum o normalizaciji odnosa postignut u Bruxellesu 19. travnja. Na početku jučerašnje rasprave o rezultatima pregovora o Kosovu u Skupštini Srbije premijer Ivica Dačić kazao je da je posljednja runda, koja je dovela do dogovora, ujedno bila i najteža. Naglasio je i da je dogovor o Kosovu bio ključ za početak europskih integracija Srbije. Tijekom cijelog njegova izlaganja zastupnici Demokratske stranke Srbije Vojislava Koštunice dobacivali su mu, zbog čega su dobili opomenu.
– Ovo je pitanje biti ili ne biti, ali ne samo za sjever Kosova nego za čitavu Srbiju. Biramo hoćemo li Srbiju sutra imati u narodnim kuhinjama i ugušenu u suzama ili jaku i prosperitetnu. Ovo je netko morao učiniti – rekao je Dačić i zastupnicima DSS-a poručio je da su u manjini i da to ne znači i da su u pravu, već da trebaju poštovati mišljenje većine.
Dačić je bivšu vlast optužio da je samo govorila da je Kosovo Srbija, a da na terenu nije radila ništa konkretno. Dodao je da Srbija najnovijim sporazumom o Kosovu nije ujedno i priznala nezavisnost Kosova niti je kapitulirala. – Odbijanje toga sporazuma moglo se okončati kosovskom olujom – naglasio je Dačić upozorivši da je sve ovo privremeno rješenje, nešto što je u ovoj situacija jedino bilo moguće te da je u diplomaciji mudrost dobiti ono što se može dobiti.
– Ako se ponašamo drugačije, možemo izgubiti ono što smo realno dobili. Što je bila alternativa? Napustiti pregovore i blokirati proces, izolirati zemlju, da se na međunarodnim forumima govori bez našeg prisustva, a krajnji rezultat goobio bi egzodus Srba – kazao je Dačić.
Nakon Dačićeva uvodnog izlaganja šef kluba DSS-a Slobodan Samardžić premijeru je kazao da DSS vodi politiku obrane nacionalnih interesa i kako je protiv onih koji ga žele ugroziti te ga je optužio da traži podršku onih koji Srbiji žele oduzeti Kosovo.
I ostali zastupnici DSS-a koji su se javili za raspravu naglašavali su da je sporazum iz Bruxellesa samo temelj za nove političke ucjene i iznuđivanja. Oni traže da se o sporazumu raspiše referendum.