Samo nekoliko dana nakon što je na vojnoj paradi u povodu obilježavanja Dana oslobođenja Beograda u Drugom svjetskom ratu uz prisutnost ruskog ministra obrane Sergeja Šojgua održan prikaz dijela operativnih sposobnosti Vojske Srbije „Sloboda 2017“ kojim je Srbija pokazala svoju vojnu moć, a predsjednik Srbije Aleksandar Vučić pohvalio se kako su dobili donacije MIG-ova 29 od prijateljske Rusije, Amerikanci su poslali oštru i jasnu poruku srpskim vlastima kako „ne možete više sjediti na dvije stolice“.
Amerikanci smatraju da je vojna parada u Beogradu, u povodu oslobođenja tog grada, postala predmet provokacija SAD-a jer je prije tri godine, 2014., također na obilježavanju oslobađanja Beograda, prisustvovao i sam ruski predsjednik Vladimir Putin, što je ujedno bila i poruka NATO-u i SAD-u da je Srbija najveći saveznik Rusije na Balkanu koji će braniti ruske interese.
“Neprijateljska poruka”
Revoltirani Amerikanci zbog sudjelovanja ruskog ministra obrane Sergeja Šojgua na vojnoj paradi u Beogradu poslali su oštre poruke Srbiji i Aleksandru Vučiću. Visoki dužnosnik američke administracije Hoyt Brian Yee potaknuo je burne reakcije u Beogradu izjavom da zemlje koje žele članstvo u EU moraju to jasno i pokazati i ne mogu “sjediti na dvije stolice”, što je ministar obrane Aleksandar Vulin ocijenio “porukom koja ne dolazi od prijatelja”. Vulin je poruku Yeeja ocijenio kao “do sada najteži javni i vrlo nediplomatski pritisak” na Srbiju i njezino pravo da samostalno odlučuje.
– Ne znam kakva će biti pozicija i odgovor predsjednika (Srbije, Aleksandra) Vučića, ali sam siguran da će se znati izboriti s pritiscima kao i uvijek do sada… Ali, u svoje ime mogu reći da ovo nije izjava prijatelja i da ovo nije izjava čovjeka koji poštuje Srbiju, koji poštuje našu politiku i naše pravo da odlučujemo – kazao je Vulin naglasivši kako će “Srbija svoje odluke donositi sama, bez obzira na to koliko bili veliki oni koji smatraju da mogu odlučivati umjesto nas”.
S druge strane, zamjenik pomoćnika američkog državnog tajnika za europske i euroazijske poslove Hoyt Brian Yee uputio je jasnu poruku Srbiji „da se države trebaju opredijeliti ma koliko to bilo teško” poručivši kako Srbija ima mnogo prijatelja i potpore u SAD-u, poglavito u procesu eurointegracija.
– Bitno je fokusirati se, jer se mnogo toga događa u Srbiji i na Balkanu. Važno je fokusirati se na želje građana i na glavne probleme, a ne sjediti na dvije stolice – naglasio je Yee poručivši kako SAD žele da zemlje na zapadnom Balkanu “budu stabilne kako poslije ne bi predstavljale problem”.
Deklarativna politika
– Još postoji rizik od sukoba dokle god postoje neriješeni sporovi. Ipak, opći trend po pitanju mira i stabilnosti je pozitivan – ocijenio je zamjenik pomoćnika američkog državnog tajnika Hoyt Brian Yee u Beogradu. Već dulje vrijeme, ne samo SAD već i zemlje članice EU nisu zadovoljne Vučićevom politikom koju vodi u Srbiji. Unatoč tome što se deklarativno radi na približavanju Srbije eurointegraciji i NATO-u, s druge strane provodi rusku politiku na Balkanu. Najviše mu zamjeraju umiješanost u Crnoj Gori i Makedoniji, jer i jedna i druga zemlja optužuju Srbiju za pokušaj političke destabilizacije tih zemalja koje se grčevito bore za ulazak u NATO i EU.
Pogledajte i video: Nuklearne prijetnje Sjeverne Koreje
SAD ko vegeta - svugdje se miješa