Stadion Maksimir otvoren je 5. svibnja 1912. godine. Slučajno dobiveno zemljište na mjestu današnjega stadiona u Maksimiru, tada u crkvenome vlasništvu, na kojemu je Hrvatski akademski športski klub (HAŠK) uredio svoje sportske terene s drvenom tribinom 1912. godine, preraslo je do Drugoga svjetskog rata, dodavanjem različitih sadržaja, u jedan od najvećih sportsko-rekreacijskih prostora u Zagrebu.
Prvi projekt uređenja cijele livade Svetice u sportsko-rekreacijski sklop sa sportskim naseljem i velikim stadionom elipsasta oblika s nogometnim igralištem, atletskom i biciklističkom stazom izradio je arhitekt Vladimir Turina 1946. godine. Međutim, stadion je sagrađen prema projektima arhitekata Turine i Franje Neidhardta te konstruktora Eugena Erlicha prema bitno smanjenom projektnom zadatku. Na obližnjem velikom prijeratnom sokolskom vježbalištu 1965. godine niknuo je Sportsko-rekreacijski centar Svetice.
Zvjezdane trenutke stadion je doživio 1982. godine za Dinamova proljeća, kad je utakmice kojima je Dinamo premoćno kročio prema naslovu prvaka nakon 24 godine gledalo između 30 i 50 tisuća ljudi, što je danas nezamislivo. Maksimirski stadion osjetno je renoviran uoči Univerzijade 1987., a otvaranje je po maštovitosti bilo bez premca. Baklju je upalio Dražen Petrović. Prijelomne 1990. upravo su neredi na utakmici Dinamo – Crvena zvezda 13. svibnja najavili raspad Jugoslavije. U samostalnoj Hrvatskoj, najviše na poticaj predsjednika Tuđmana, krenulo se u opsežnu rekonstrukciju stadiona, koja, kako je poznato, do danas nije završena. Projekt se pokazao previše ambicioznim, iako je djelomično bio nužan zbog propisa UEFA-e, poput ukidanja stajaćih mjesta.
Već godinama je stadion zbog pomanjkanja novca, ali i prave odluke što je za njega, Dinamo i Zagreb najbolje, “u pat-poziciji”. Prilikom čišćenja stubišta sjeverne tribine potkraj ožujka ove godine otpale su pločice sa zida, a dva radnika završila su razbijenih glava. Na to je Milan Bandić, upitan o sudbini stadiona, rekao: “Spreman sam do kraja godine započeti s prvom od tri faze gradnje Dinamova stadiona. To je gradnja stadiona na Kajzerici za 18.000 gledatelja, na kojemu će igrati Dinamo i Zagreb, a onda ćemo vidjeti hoćemo li stadion u Maksimiru konzervirati ili dovršiti. Sada nije vrijeme za velike investicije jer smo u krizi. Možda za pet ili deset godina...”
Bacite još malo novca imamo ga na pretek ...