Ako prije isteka od deset godina od kupnje stana izgrađenog poticanom stanogradnjom stan iznajmite, može vam se dogoditi da bez njega ostanete. Naime, Agencija za pravni promet i posredovanje nekretninama objavila je prije nekoliko dana službenu Obavijest o dužnosti pridržavanja odredaba Zakona o društveno poticanoj stanogradnji u kojoj upozorava na odredbu članka 28. stavak 1. Zakona o društveno poticanoj stanogradnji. Tom se odredbom određuje da "stan kupljen prema odredbama toga zakona, bez obzira na način plaćanja, kupac ne može otuđiti niti davati u najam u roku od deset godina od dana sklapanja ugovora o kupoprodaji".
Napominje se i kako se zabrana otuđenja i davanja u najam primjenjuje i na ugovore o kupoprodaji koji su sklopljeni prije stupanja na snagu tog Zakona. Tako se zabrana raspolaganja nekretninom odnosi na sve ugovore o kupoprodaji sklopljene poslije 18. srpnja 2009. godine.
"Slijedom navedenog, skrećemo vam pozornost da dugoročni najam, kao i obavljanje turističke djelatnosti (dnevni najam, oglašavanje putem internetskih platformi), bez obzira na činjenicu uredno izdanog rješenja o kategorizaciji, predstavlja grubo kršenje kogentnih odredbi Zakona", stoji u priopćenju APN-a.
Dalje se navodi kako će APN, utvrdi li se da se stan koristi suprotno odredbama Zakona, odnosno da je prodan ili iznajmljen, kredit proglasiti dospjelim u cijelosti, pristupiti prisilnoj naplati te o tome obavijestiti banku. U tome slučaju, kupac će biti dužan APN-u podmiriti razliku između ugovorene kupoprodajne cijene i tržišne vrijednosti stana u vrijeme sklapanja ugovora.
Obavijest je Agencija objavila zbog toga što je dana 18. srpnja 2019. godine stupio na snagu Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o društveno poticanoj stanogradnji. Zakon je promijenjen zbog pisanja domaćih medija o situaciji sa zgradom u splitskoj Kili koja je izgrađena poticanom stanogradnjom, u kojima su već nekoliko dana nakon useljavanja stanovi bili ponuđeni na prodaju. A onda se otkrilo i kako se stanovi iz programa poticane stanogradnje nude i u najam, kako u turističkoj sezoni tako i izvan nje. U spomenutom splitskom naselju na pročelju zgrade čak je osvanula apartmanska oznaka. U tom trenutku, početkom ljeta 2017. godine, APN-ov je stav bio kako nije ovlašten postavljati bilo kakve uvjete potencijalnim kupcima.
"Zakonom je određeno ograničenje stvarno-pravnog raspolaganja kupljenim stanom, odnosno suvlasničkim dijelom nekretnine tako da se može prodati ili na drugi način otuđiti samo ako vlasnik prethodno otplati ukupni preostali iznos dugovanja s kamatom na javna sredstva za razdoblje do prekida otplate", stajalo je u odgovoru APN-a na upit Slobodne Dalmacije koja je prva pisala o slučaju. Štoviše, u APN-ovu se odgovoru iznosi i kako Zakonom o društveno poticanoj stanogradnji nisu propisana nikakva druga ograničenja u raspolaganju vlasništvom, a ograničenja koja bi proveo APN bez zakonskog uporišta bila bi protivna Ustavu i drugim zakonima kojima se uređuje pravo vlasništva.
No javnost je u veljači ove godine izviještena kako se pripremaju izmjene Zakona kojim bi se stalo na kraju preprodaji stanova iz programa poticane stanogradnje, što bi se riješilo klauzulom u kupoprodajnim ugovorima kojom bi se zabranjivala prodaja ili najam. Taj prvi nacrt predviđao je da klauzula vrijedi sve dok stan ne bude otplaćen, no po obavijesti Agencije za pravni promet i posredovanje nekretninama postoji rok od deset godina od sklapanja kupoprodajnog ugovora, ali odredba vrijedi i retroaktivno u razdoblju od deset godina.
Evo za ovog Vrtoleta jedan podatak. U mom gradu POS-ov stan dobila SDP-ovka koja na moru ima obiteljski hotel. Iznajmila ga već nakon prvog dana nakon što je u njega uselila.