Bauk ovrha hara Hrvatskom, broj ovrha nad nekretninama lani je udvostručen pa ih je bilo četiri tisuće, a 2009. dvije tisuće. Dio građana, od kojih su se mnogi u godinama kakva-takva prosperiteta pretjerano zadužili ili su posljednjih mjeseci ostali bez posla, sada živi i u opasnosti da ostanu bez krova nad glavom.
Dužni i za porez
Možda je Vlada, umjesto što stimulira novo zaduživanje, mogla pomoći nekim oblikom subvencije upravo ljudima koji su upali u takve teškoće. Međutim, upravo se i država nalazi među vjerovnicima koji predlažu ovrhe nad nekretninama u vlasništvu građana koji su dužni državi, za porez ili neka druga davanja. Na sudskoj dražbi ne uspijeva se postići iole dobra cijena za nekretnine. Prema praksi zagrebačkog suda, trosobni stan od 80 četvornih metara, koji na tržištu vrijedi 160 tisuća eura, na dražbi se proda za 70 tisuća eura! Po tako niskoj cijeni stan se može prodati samo ako je na dražbi više ponuditelja. Najveća cijena takva stana koja se može postići je samo 110 tisuća eura. Na prvom ročištu nekretnina se ne može prodati po cijeni nižoj od dvije trećine procijenjene vrijednosti, no ako zainteresiranih preprodavača nema dovoljno, na drugom ročištu kupci mogu stan dobiti i samo za trećinu vrijednosti! Ima već i agencija koje dio svog posla temelje na kupnji stanova na dražbama. Ipak, tu zasad nema puno realiziranih prodaja.
Najbolje bez suda
Na sudskim dražbama u Zagrebu od početka 2008. do danas prodan je 141 stan ili neka druga nekretnina, od ukupno 2529 prijedloga za ovrhu. Do prodaje na dražbi, dakle, u Zagrebu dođe u samo 5 posto slučajeva. Očito je da se prodaja na sudskoj dražbi uopće ne isplati te da je za sve aktere, pa i vjerovnike, najbolje da se, ako ništa drugo, stan ili kuća proda bez sudske dražbe kako dužnici ne bi izgubili velik dio vrijednost imovine
Ljudi su htjeli kapitalizam. Pa sad ga imaju!