Iako bi se najavljene izmjene Zakona o mirovinskom osiguranju danas trebale naći u Saboru po hitnom postupku, oporba i sindikati oštro se tome protive. Čini se da vladajući i ovaj put ne žele sve lomiti preko koljena pa je i ministar gospodarstva Đuro Popijač pomirljivo poručio da je sve moguće dok god traju pregovori. A pregovaralo se i prigovaralo jučer cijeli dan.
Tradicija: prije u mirovinu
– Danas u Hrvatskoj na jednog umirovljenika dolaze 1,3 zaposlena, a 1980., primjerice, taj je omjer bio 1:4. Stoga su nužne izmjene jer se mirovinski fond ne može održati u postojećim uvjetima – istaknuli su predsjednik Kluba zastupnika HDZ-a Andrija Hebrang i glavni tajnik stranke Branko Bačić. HDZ je upozoravao i da imamo 250.000 invalida rada zbog preblagih kriterija za odlazak u invalidsku mirovinu, a Hebrang je dodao kako je u našoj tradiciji odlazak u prijevremenu mirovinu.
Mirovinski sustav treba mijenjati konsenzusom, i to uz javnu raspravu, a ne po hitnom postupku – složni su, pak, oporbeni SDP, HNS i HSU, ali i sindikati. SDP se posebno obrušio na Vladin prijedlog da se stimulira rad poslije 65. godine.
– To je budalaština i toliko blentavo da je teško opisati riječima. Stimulirat ćete starce poslije 65. godine koji će igrati Freecell, a ne one u punoj radnoj snazi – upozorio je Davorko Vidović čija stranka predlaže nagrađivanje odlaska u punu mirovinu, i to tako da se za 40 godina staža osigura mirovina koja bi bila 70 posto plaće. Izračunali su da bi za to godišnje bilo potrebno 300 milijuna kuna. Posve neprihvatljivima oporba ocjenjuje i Vladine prijedloge da se dodatno smanjuju prijevremene mirovine, da se izjednači dob muškaraca i žena i da se stimuliraju oni koji žele ostati raditi i poslije 65 godina.
Izjednačavanje do 2030.
HNS i HSU amandmanima traže da se ne povećava smanjenje mirovine za prijevremeno umirovljenje već da ostane kao dosad. Traže i da se svakome tko ima 40 godina staža omogući odlazak u punu mirovinu te da se smanjenjem mirovine ne kažnjavaju oni koji su prisiljeni ići u prijevremenu mirovinu jer su završili na burzi. Izjednačavanje prema spolu proveli bi, pak, do 2030. godine.
Misli li itko da se trebaju zapošljavati i mladi ? Ako zadržavamo stare u oskudici radnih mjesta, mladi ostaju na ulici ili odlaze u inozemstvo.