Premijerka Jadranka Kosor obišla je općinu Kraljevec na Sutli koja je prije tjedan dana pretrpjela najveće štete prilikom jakog olujnog nevremena i tuče.
– Ovo ovdje doista izgleda kao spaljena zemlja. Institucije kojima je to posao sada moraju napraviti svoje, čekamo da se što prije procijeni šteta, a onda ćemo kroz proračunsku pričuvu nastojati što više pomoći kako nakon svega ovoga ne bi došlo i do novih šteta – istaknula je nakon obilaska stradalog područja premijerka Jadranka Kosor.
Ona je u pratnji ministra Petra Čobankovića i potpredsjednika Sabora Ivana Jarnjaka, saborskog zastupnika Milivoja Škvorca te načelnika kraljevečke općine Antuna Hrelje obišla vinograd mladoga zagorskog vinogradara Dejana Zagorca u Kapelskom Vrhu, kojemu je posve uništen četiri godine star vinograd sa 2250 trsova. Nakon vinograda premijerka je obišla i mješaonicu stočne hrane Drageca Biffa u Kraljevcu na Sutli, kojemu je tuča posve uništila 750 četvornih metara krova na mješaonici.
Gotove prve procjene
Jučer su u Krapinsko-zagorskoj županiji primljene i prve procjene nastalih šteta na području Kraljevca na Sutli, Kumrovca, Zagorskih Sela te Klanjca. Prema prvim preliminarnim podacima, ukupne štete na poljoprivrednim usjevima i nasadima te na kućama i gospodarskim objektima veće su od 28 milijuna kuna.
Na području općine Kraljevec na Sutli procijenjena je najveća šteta – čak 19 milijuna kuna, na području grada Klanjca šteta je procijenjena na 3,6 milijuna kuna, Kumrovca 5,17 milijuna kuna, a u Zagorskim Selima ukupno 800 tisuća kuna. Prema proceduri, tijekom 60 dana od dana elementarne nepogode gradska i općinska povjerenstva moraju odrediti konačnu procjenu, koju potom revidira županijsko povjerenstvo te sve dostavlja Državnom povjerenstvu za procjenu šteta od elementarnih nepogoda u Ministarstvu financija. Slijedom toga ministarstvo će odobriti novac i uz posebnu ga odluku Hrvatskoga sabora doznačiti općinama i gradovima, koji će taj novac potom proslijediti korisnicima.
Zabrinut sam zbog saborske ljetne stanke
Zamjenik župana Anđelko Ferek Jambrek izrazio je zabrinutost zato što uskoro počinje ljetna stanka Hrvatskoga sabora, bez čije odluke neće moći početi isplata onima koji su oštećeni. Ferek Jambrek podsjeća da redovita zasjedanja Sabora počinju tek u drugoj polovici rujna.
Uvaženi???? dožupane! Ako je proceduralno potrebno do 60 dana, vi se prihvatite posla da ne bi taj rok premašili. A 60 dana i eto ti zasjedanja Hrvatskog sabora. Zar ne?