Ogorčeni rovinjski poljoprivrednici optužuju lovce za najezdu životinja

'Štetočine nam uništavaju usjeve, a naknada je slaba'

09.06.2009.
u 16:04

Udruga Agrorovinj pokrenula je kampanju za pojačani odstrel divljih svinja koje su se i na Rovinjštini toliko namnožile da u potrazi za hranom dolaze i do naselja. - Meni su pojele sav krumpir, iako mi je vrt u neposrednoj blizini kuća u naselju Lacosercio, a tako je i na području Španidige, Kokuletovice i Monfiorenza, žali se Dragana Stanojević.

Svinje donijeli lovci
Naročito je ogorčen profesionalni poljoprivrednik Enrico Chernecca

- Divlje svinje nisu autohtone u Istri. Ubačene su radi lovno-gospodarske osnove i sada nam prave goleme štete. U potrazi za hranom, dolaze noću do samih kuća i ostavljaju pustoš u povrtnjacima, vinogradima i maslinicima.

Sve je više zapuštenog zemljišta, smanjuju se obrađene površine i narušava ravnoteža u prirodi na štetu ostale plemenite divljači. Spreman sam besplatno uzorati i posijati hektar zapuštenog zemljišta daleko od naših imanja, a služilo bi za ishranu crne divljači, ali lovci ne poduzimaju energične akcije da se njihov broj smanji i uspostavi narušena ravnoteža u prirodi. Ne pomažu nam ni suhozidi, ni električni pastiri, a žičane ograde su za nas preskupe, žali se Chernecca.

Predsjednik Lovačkog društva Rovinj Božo Buršić kaže da imaju 200 članova i 100 karabina, ali se zbog zakonskih ograničenja i visokih kazni lovci nerado odlučuju za lov na crnu divljač, osobito noću sa čeka.

- Imamo lovište od 9000 hektara, a nemamo gdje loviti jer su na sve strane na poljoprivrednom zemljištu bespravno nikle kućice i vikendice pa ne smijemo pucati - kaže. Ljudi se bune i na visinu odšteta koju poljoprivrednici dobivaju od lovačkih društava. - Mladen Belušić, tajnik Lovačkog saveza ŽI, kaže da su lani istarska lovačka društva na ime koncesija za lovišta uplatili 1,4 milijuna kuna.

Mizerne odštete
Od poljoprivrednika Rovinjštine stiglo je pet stotina i dvadeset prijava šteta, za što je isplaćeno 800 tisuća kuna. No, to je samo kap u moru, smatraju oštećeni i traže da ih lovci spašavaju od ovih štetočina jer im je voda došla do grla i sve je više onih koji će odustati od bavljenja poljoprivredom.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije