Kakvi su izgledi Turske da u bliskoj budućnosti uđe u Europsku uniju? Bila je to tema tribine Europski petak u Zagrebu, na kojoj je ocjena odnosa Turske i EU išla od stidljivih zaruka do izvanbračne zajednice.
Na pitanje je li otvaranje novog poglavlja u pregovorima s Turskom nakon dvogodišnje stanke posljedica nužde zbog izbjegličke krize, europarlamentarac Andrej Plenković rekao je da je Turska ozbiljan partner EU, članica G20, a u rješavanju izbjegličke krize, kaže, sve zemlje na ruti moraju dati svoj doprinos.
Treba li Turska ostati prosjak na ulazu u Europu, kako je to 90-ih rekao Huntington, ili najveličanstveniji suparnik Europske unije, kao što je to bilo Osmansko Carstvo, pitao je politolog Janko Bekić. Postavilo se tako pitanje kulturoloških razlika, pod tim se uglavnom razumijeva odnos kršćanstva i islama, a Turska bi sa svojih 78 milijuna stanovnika bila druga zemlja EU, iza Njemačke.
– Turska želi biti članica sekularne Europske unije u kojoj mogu živjeti i kršćani i muslimani – rekao je turski veleposlanik u Zagrebu Ahmet Tuta. Turskoj se najviše prigovara zbog zatvaranja novinara, sad ih je 30-ak u zatvoru, i odnosa prema pravosuđu. – Novinarima se sudi zbog veza s terorizmom, a postupci su u toku – rekao je Tuta.
>>Europska unija s Assadom protiv ISIL-a
>>Fabius predviđa sudjelovanje snaga sirijskog režima u borbi protiv ISIL-a
Ahmet Tuta ! Tueska NIKAD NECE UCI U EU jer pripada Aziji (azijski kontinent) a ne Europi, i ima AZIJATSKU (NE)KULTURU a ne Europsku. Turci kao stanovnici AZIJ nemaju nikakve sanse da udju u EU ! U EU njima nije mjesto, inace to ne bi bila Europa. I vratite, Turci, najzad Cipar kojeg ste vojnom silom okupirali 1974. godine.