U Hrvatsku su prije nekoliko dana iz Haaga stigle optužnice za trojicu hrvatskih generala - Antu Gotovinu, Mladena Markača i Ivana Čermaka, doznali smo iz izvora bliskih Haaškom sudu. Tu informaciju, za koju se hrvatska javnost već neko vrijeme pripremala kroz medije, u Vladi jučer nisu željeli potvrditi. Glasnogovornik Vlade Ratko Maček izjavio je da takvih informacija nema, te da će provjeriti o čemu je riječ.
Prijatelji suda
Predstojnik Ureda za suradnju s Haaškim sudom Jakša Muljačić, pak, kazao je da ni njegov Ured o tome ništa ne zna. Koliko smo uspjeli doznati, riječ je o objedinjenim optužnicama za događaje vezane uz operaciju "Oluja", za koju se, osim generala Gotovine, terete i generali Markač i Čermak. No, isto tako doznajemo da su stigla dva službena dokumenta Haaškog suda. Doznajemo, također, da su političke kvalifikacije koje se odnose na povijesnu ulogu Republike Hrvatske u nedavnom ratu u optužnici pojačane. Upravo zbog jakih političkih konotacija, država će se, po svemu sudeći, u taj postupak morati uključiti formiranjem jakog tima koji bi imao ulogu prijatelja suda, tzv. amicus curie. Prijatelji suda, tj. posebne ekipe koje zastupaju interes neke države u sudskim postupcima, inače, formiraju se iz redova uspješnih odvjetnika i stručnjaka za haaško pravo. Zasad se samo može pretpostavljati koga bi hrvatska Vlada mogla zamoliti da se uključi u taj posao, ali je poznato da su vrlo kvalitetan odvjetnik Goran Mikuličić, koji je bio i savjetnik prošloj Vladi za pitanja suradnje s Haagom, kao i stručnjak za haaško zakonodavstvo Ivo Josipović već angažirani u Savjetu za suradnju s Haaškim sudom.
Za pretpostaviti je, dakle, da bi nekima od njih moglo biti ponuđeno da se uključe u spomenuti tim prijatelja suda i brane pozicije Hrvatske.
Jedan postupak
Inače, to što je glavna haaška tužiteljica Carla del Ponte poslala objedinjenu optužnicu znači da se u Haagu može voditi samo jedan sudski postupak koji, pak, može početi kad sva trojica optuženih budu dostupni Haagu.
S obzirom na nedavne relativno blagonaklone izjave Carle del Ponte u pogledu mogućnosti da se čak i general Gotovina čeka sudski postupak na slobodi, iako je već tri godine u bijegu, pretpostavlja se da bi to moglo ići na ruku i generalima Čermaku i Markaču.
Vrlo su, naime, značajni izgledi da nakon što se u Haagu izjasne smatraju li se krivima Čermak i Markač dobiju status koji danas ima general Rahim Ademi. To bi, dakako, značilo da bi Haaško tužiteljstvo bilo zadovoljno jamstvima koje bi dala hrvatska Vlada u pogledu dostupnosti generala Ivana Čermaka i Mladena Markača Haaškom sudu.
Pokaže li se zasad neslužbena informacija o prispijeću optužnica točna, za očekivati je da će generali Čermak i Markač vrlo skoro dragovoljno, kako su sami i preko svojih odvjetnika dosad davali do znanja, otići u Haag.
Sinoć je u Saboru tijekom rasprave o na proračun haesesovac Ante Markov zatražio da se netko iz Vlade očituje o informacijama da su u Zagreb stigle haaške optužnice. No, predsjedajući Luka Bebić to je otklonio riječima da je tema izvan dnevnog reda, da takvih informacija nema, a kad ih bude, javnost će biti obaviještena.
MLADENKA ŠARIĆ, JASNA BABIĆ, DEANA KNEŽEVIĆ