Nakon što je početkom godine Fond za stipendiranje hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i djece hrvatskih branitelja razmotrio sve prispjele zahtjeve za dodjelu stipendija, u skladu s utvrđenim kriterijima, donesene su odluke o dodjeli stipendija za tekuću školsku i akademsku godinu, o kojima je obaviještena javnost i podnositelji zahtjeva.
Bolesna supruga
Srednjoškolska stipendija iznosi 400 kuna mjesečno, a studentima se dodjeljuje mjesečna stipendija u iznosu od 1000 kuna.
Među onima koji nisu imali sreće te su ostali bez braniteljskih stipendija je i slatinski branitelj Josip Penzer, koji je u Domovinskom ratu proveo, kako kaže, 16 mjeseci i 11 dana.
Penzer je umirovljeni branitelj, teško bolestan, a teško je bolesna i šest godina nepokretna i njegova slijepa supruga, s kojom ima troje djece. Najstariji, 25-godišnji sin završio je elektrotehničku školu, ali za njega nema posla.
Drugi, dvadesetogodišnji sin upisao je pravo i odličan je student, a 17-godišnja kći odlična je učenica srednje škole u Slatini.
Obitelj s dvoje odrasle i jednim maloljetnim djetetom živi u kućici u Slatini, za koju otplaćuje kredi od mirovine u iznosu od 1800 kuna, a dobiva i 500 kuna socijalne pomoći za nepokretnu suprugu te 300 kuna dječjeg dodatka.
– Podnio sam na vrijeme zahtjev za braniteljske stipendije za dvoje djece, da bih utvrdio kako su oboje "skinuti" s liste. Sin tri mjeseca nije platio studentski dom, koji stoji 250 kuna mjesečno, pa ću ga morati ispisati s fakulteta iako je odličan student. Nemam za dom, jer najviše novca trošim supruzi za lijekove i da prehranim obitelj. Kćerka je također odlična učenica, a njezino školovanje ćemo nekako platiti jer se školuje u Slatini. Ogorčen sam što moja djeca nisu dobila stipendije samo zato što nemam status dragovoljca Domovinskog rata – kaže Penzer, tvrdeći da se je za pomoć obratio i gradskoj vlasti, ali da, za sada, odgovora nema.
Probajte iduće godine...
Ogorčen je time što su, kako kaže, stipendije koje daju Grad, Županija, pa i braniteljske stipendije dobili direktori, liječnici i drugi bogati ljudi, koji voze Mercedese, imaju vikendice i žive na visokoj nozi.
– Ispada da su svi ti pravilnici napravljeni tako da državne i gradske stipendije mogu dobiti samo bogataši, kojima zapravo stipendije i ne trebaju – kaže Penzer.
Tvrdi da su mu u Fondu hrvatskih branitelja rekli kako se na odbijenice za stipendije nema pravo žaliti.
– Ako se nađete na internetu, onda ste prošli, a ako ne, pokušajte stipendije ostvariti u sljedećoj godini – prenosi Penzer "uputu" koju je dobio.
a može biti da su od kokorića i krznarića dijeca dobila stipendije,a ZNA SE tko su oni i šta se radi na čelu sa gradonačelnikom,tako da piši propalo za stipendije