Putovanje državnog izaslanstva na čelu s premijerom Zoranom Milanovićem u Silicijsku dolinu i posjet velikim svjetskim tehnološkim tvrtkama poput IBM-a, Microsofta, HP-a, Cisca, Oraclea... dobar je potez Vlade, složni su čelnici hrvatske IT zajednice. Taj roadshow, koji se prema trenutačnim planovima treba odvijati od 27. rujna do 3. listopada, treba gledati kao predstavljanje Hrvatske i možebitno pozicioniranje na zemljopisnoj karti IT velikana.
Naime, većina spomenutih tvrtki ima godišnji prihod veći negoli iznosi Hrvatski BDP, stoga i ne treba čuditi da predvodnik izaslanstva male države poput Hrvatske bude premijer. U IT zajednici realno sagledavaju stvari te tvrde nema mjesta prenapuhavanju možebitnog dosega putovanja. Naime, svjesni su, Hrvatska nije konkurentna kada se radi o informacijskim tehnologijama jer velikim tehnološkim divovima nema što ponuditi kao pravu dodanu vrijednost.
"U IT-u se ne zarađuje mnogo ni previše"
Sustav obrazovanja i dalje ne proizvodi dovoljan broj kvalitetnih stručnjaka ni za hrvatske potrebe, a kamoli za, primjerice, razvoj visokotehnoloških centara, developerskih centara i sličnog. Ipak, Ante Mandić smatra da bi bilo moguće po uzoru na Googleov istraživački centar u Irskoj napraviti sličan i u Hrvatskoj. O tome se i govorilo prije nekoliko godina, kazuje Mandić, u takve centre dolaze i strani stručnjaci, ali treba neke parametre prilagoditi. Radna je snaga, primjerice, posebice stručnjaci, skupa.
– I ne, u IT-u se ne zarađuje mnogo ni previše, ali plaća se 111 posto poreza na prihode, što nas čini skupim investitorima – kaže Mandić, predsjednik udruženja IT industrije u Hrvatskoj gospodarskoj komori, koji bi trebao također biti u izaslanstvu koje će put SAD-a.
Osvješćivanje Vlade
Realno, smatraju mnogi, budući da je u itineraru većina tvrtki koja ima svoja predstavništava u Hrvatskoj, važno je lobirati da se ona dodatno ojačaju, da se možda prometnu u jača regionalna središta za srednji ili jugoistočni dio Europe.
U svakom slučaju putovanje Vlade u Ameriku, u IT sektor, doživljavaju kao korak u pozitivnom smjeru. Ako ništa drugo, zasigurno će se neki osvijestiti i prepoznati važnosti informacijskih tehnologija. A vidjet će i kako moderna država ne može funkcionirati bez jake podrške IT-a. Tek je u novoj industrijskoj strategiji IT kao pojam prvi put uopće ubačen, smatra se čak i strateški važnim, kažu IT-jevci. Prvi je put država barem u nekom obliku prepoznala taj segment koji bi trebao biti nositelj razvoja.
>>Milanović ide u SAD dogovarati suradnju s najjačim svjetskim IT kompanijama
Usput budi rečeno, postoji hrvatska udruga izvoznika software-a koju uopće nisu kontaktirali u vezi ovog putovanja. Toliko o tome koliko Vlada uopće pojma ima što radi.