Prevelik broj zakona stvara uvjete za rast korupcije, izjavio je predsjednik talijanskog Računskog suda Raffaele Squitieri i citirao Tacita: „Mnoštvo je zakona kada je država korumpirana". Dakle, i u prvom stoljeću u Starom Rimu bilo je korupcije, a Tacit je upozoravao da mnoštvo zakona potiče korupciju. Jer, ako se mora ići iz ureda u ured za dobivanje neke dozvole, iskušenje da se korumpira i primi mito raste. Neke dozvole daje općina, druge grad, treće pokrajina, četvrte regija i na koncu i država.
Za preskakivanje ili ubrzavanje procedure dijele se omotnice s novcem. Kada je 1992. u Italiji provedena protukorupcijska operacija nazvana Čiste ruke nakon određenog vremena poduzetnici su govorili: „Kažite nam koga sada treba korumpirati da bismo mogli ponovno početi ulagati". Neki poduzetnici sada govore kako je slično u Hrvatskoj. Odnosno, dozvole se ne odobravaju, sve stoji u ladicama, ne prima se mito jer je kontrola povećana... i nema ulaganja. Robert Klitgaard (predavač na University of California i savjetnik 21 vlade) izjavio je kako se protiv korupcije bori većom kontrolom, ali što se više korupcije eliminira to je kontrola skuplja i dolazi se do paradoksa da je tvrtki jeftinije nekoga podmititi nego plaćati nadzornika.
Klitgaard kaže kako korupcija raste s pomanjkanjem kazni protiv korumpiranih. Načinio je i formulu korupcije: M + T - O = K. Odnosno, M je monopol, T je tajnost i O je odgovornost, dakle tamo gdje je monopol, gdje se poslovi obavljaju tajno i gdje nema odgovornosti nastaje korupcija. Potrebno je ukinuti monopole, uvesti transparentnost i povećati odgovornost, kazne za korupciju. Talijanski tužitelj Gherardo Colombo ocijenio je kako u Italiji godišnje na korupciju odlazi 60 milijardi eura ili 4% BDP-a. Nakon nedavnih korupcijskih afera (MOSE u Veneciji, Expo 2015. u Milanu) premijer Matteo Renzi kazao je kako političarima lopovima treba dati vritnjak, a pohvaliti one koji prijave čin korupcije. Stvoriti novi moral, suprotan onome kad se zviždače kažnjava otkazima.
>>Umjesto štednje, Renzi najavljuje potrošnju i nova radna mjesta
Što više zakona i što neuredniji zakoni i neprovođenje zakona su kao stvoreni za bjanje korupcije. Naravno ima tu još puno toga. Politički i napose izborni sustav koji je kao storen za neodgovornost politike i neodgovornost društva. Najbolji primjer zaa to je splitski Kontruktor. Ima li Hrvatska uopće zakona ?