Ukrajina se i dalje snažno odupire ruskim trupama koje svim snagama pokušavaju zauzeti glavni grad Kijev. No, u tome nemaju mnogo uspjeha.
Zapadni dužnosnici zbog toga su upozorili da bi Vladimir Putin mogao prijeći na uporabu termobaričnog oružja, piše iNews.
Ukrajinska veleposlanica u SAD-u Oksana Markarova jučer je pak kazala kako su Rusi već upotrijebili vakuumsku bombu koja je zabranjena Ženevskom konvencijom.
No, što je to termobarično oružje i koliko je zapravo opasno?
Naziva se još ocem svih bombi, a djeluje tako da koristi kisik iz okolnog zraka za stvaranje eksplozije visoke temperature, što ga čini znatno smrtonosnijim od konvencionalnog oružja.
Ljudi koji se nađu u blizini takozvane vakuumske bombe mogu doslovno ispariti, oni koji su udaljeniji zadobivaju teške opekline, a u udaru posebno stradavaju pluća
Termobarično oružje razvile su Sjedinjene Američke Države i Sovjetski savez još 1960-ih.
U rujnu 2007. Rusija je detonirala najveće termobarično oružje ikad napravljeno i stvorilo je eksploziju od 39,9 tona.
Zapadni saveznici strahuju da bi Rusija mogla upotrijebiti termobarično oružje protiv ukrajinskih snaga ako nastave pružati otpor. Vjeruju da bi zbog toga što su ruske snage propustile većinu svojih ciljeva prvog dana invazije mogle pribjeći neselektivnoj paljbi kako bi nadoknadile gubitke na terenu. Jedan je dužnosnika rekao da bi to moglo uključivati termobaričko oružje za koje se zna da ga Rusija ima u svojoj oružarnici i da ga je koristila u prošlim sukobima.
Sustav Tos-1 Buratino, bacač termobaričnih raketa, već je poslan u Ukrajinu.
VIDEO Raketiranje središta Harkiva
Da li su to one zabranjene bombe koje su Ameri bacali po avganistanskim planinama da potamane avganistance što su se sakrili po nekim nepristupačnim pećinama?