ZAGREB - Sastavili smo akcijski plan, a njegova kulminacija bit će štrajk naših članova zaposlenih u javnim službama koji će se održati u tjednu od 11. do 16. svibnja. Prethodit će mu brojni sindikalni skupovi u Zagrebu, Osijeku, Splitu i Rijeci - najavila je Jadranka Ivezić u ime sindikata javnih službi.
Da bi dobili legitimnu potporu za svoje štrajkačke aktivnosti na koje su prisiljeni, kako ističu, jer Vlada nema sluha za definiranje istinske cijene rada i dostojanstvo zaposlenih u javnim službama, 27. 28., i 29., travnja održat će se referendum o provedbi štrajka.
Iako nisu iznosili koliko će dana štrajk trajati jer se žele zaštititi, kako poručuju čelnici sindikata javnih službi, od mogućih niskih udaraca Vlade, otkrivaju samo da će on biti koordiniran, sinkroniziran i jedinstven s nadom da će mu se pridružiti i oni koji nisu u sustavu javnih službi.
Sindikati očekuju da će se u prvom redu od 180 tisuća zaposlenih u javnim službama odazvati njih 70 posto, među kojima i članovi sindikata. Ivica Babić, predsjednik Hrvatskoga liječničkog sindikata, slikovito procjenjuje da Vlada odlučuje do kada će trajati najavljeni štrajk te da će kraj biti u četvrtoj dimenziji, a to je vrijeme.
Njegov kolega Branimir Mihalinec naglašava da se ispunjenje zahtjeva, a to je usklađivanje plaća zaposlenih u javnim službama s onima u gospodarstvu kroz jasno definiranu odluku Vlade kada izađemo iz krize, ne mora dogoditi sada i odmah, ali država mora jasno poručiti što kani napraviti s plaćama zaposlenih u znanosti, obrazovanju, socijalnoj zaštiti ili kulturi kad gospodarske neprilike prođu, a što do sada nije ničim napravila.
Sindikati su još objasnili kako je za termin štrajka namjerno izabran svibanj, kada će zaposlenici u javnim službama primiti prve plaće snižene za šest posto, a Vladi ostavili mogućnost da još jednom razmotri cijelu situaciju i sjedne za pregovarački stol kako bi raspravljala o temi pravedne cijene rada u tom sektoru.