Odrasli su u različitim zemljama na različitim kontinentima, pohađali različite obrazovne sustave, stjecali iskustva u zemljama diljem svijeta, a kad su odlučili studirati medicinu, svima je zajednički izbor bila Hrvatska. Jedni su se odlučili za studij medicine na engleskom jeziku u Zagrebu, a drugi su izabrali Split.
– Dolaze nam iz različitih zemalja, u pravilu imamo četiri kandidata na jedno mjesto. Jedini organiziramo razredbene ispite u inozemstvu – Izraelu, Švedskoj, Španjolskoj i Njemačkoj, a planiramo ih proširiti i na New York – kaže prof. dr. Davor Ježek, voditelj studija na engleskom jeziku na Medicinskom fakultetu u Zagrebu. Godišnje upišu pedesetak studenata, a prvu generaciju upisali su 2003. godine.
Osam godina kasnije studij medicine na engleskom krenuo je i na Medicinskom fakultetu u Splitu.
– Upisujemo pedeset studenata godišnje, a bude oko 120 kandidata. Studenti nam dolaze iz različitih zemalja, najviše iz Njemačke, pa iz Švedske i Norveške, ali ih ima i iz SAD-a – kaže prof. dr. Zoran Đogaš, dekan splitskog Medicinskog fakulteta. Dodaje da se dijelu njihovih stranih studenata Split toliko svidi da požele u njemu ostati.
>>Cijelu priču pročitajte u tiskanom izdanju Večernjeg lista od srijede ili prelistajte u našem e-izdanju
U današnjem broju donosimo i sljedeće teme:
>>Potraga za mandatarom: SDP-u nedostaje 8, HDZ-u 17 mandata do saborske većine
>>Cro Cop: Puno sam napravio za jednog samoukog sanjara
>>Erste u aneks uvrstio mogućnost da se ukine konverzija
>>Cerar poput Orbana: Diže se žica prema Hrvatskoj
>>Gotovo polovici Hrvatske prijeti velika opasnost od poplava
Hahaha, na medicinu.... Normalno da dolaze stranci kod nas na medicinu, jer medicina kod nas je u odnosu na njih daleko jeftinija. Ajmo malo, da vidimo te strane studente koji kod nas upisuju filozofski ili cak ekonomski, a moze i pravni, pa moze cak i fer....