IZBORNO Zakonodavstvo

Stranke složne u tome da referenduma ne bude

Sabor
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
1/3
15.09.2014.
u 17:00

Danas grupa zastupnika predvođena GONG-om u saborsku proceduru upućuje prijedlog izmjena izbornog zakona

Danas grupa zastupnika predvođena GONG-om predstavlja i u saborsku proceduru upućuje prijedlog izmjena izbornih zakona na kojima je radila ljeti. Izmjene će predstaviti nezavisni Jadranka Kosor i Josip Kregar te SDP-ov Gvozden Srećko Flego, a uz njih su u skupini bili predstavnici praktički svih stranaka u Saboru. Tu je riječ o zastupnicima koji su na izradi ovog prijedloga sudjelovali na svoju ruku, pa on zasad ne predstavlja i stav njihovih stranaka.

Grupa zastupnika i GONG traže uvođenje preferencijalnog glasovanja s mogućnošću da birač na listi za koju je glasovao odabere tri kandidata, dakle, nešto slično izborima za Europski parlament s tom razlikom da se tamo bira jedan kandidat s liste. Za razliku od izbornog praga za EP od 10%, na parlamentarnim izborima predlažu smanjenje praga na 5% posto. Traže i zabranu kandidiranja osuđenima za teža kaznena djela, uveli bi popis nespojivih dužnosti i onemogućili da zastupnik istovremeno bude gradonačelnik, načelnik općine ili njihov zamjenik, a uveli bi i obvezu prikupljanja potpisa za sve, pa i za stranke.

Tražimo da se okupe predsjednici klubova i da se, kako bi se izbjegao referendum, pokrenu izmjene zakonodavstva

Josip Salapić iz HDSSB-a

Ovim se prijedlozima, koji bi se morali u Saboru izglasati najkasnije do 30. prosinca kako bi se primijenili na predstojećim parlamentarnim izborima nastoji kontrirati najavljenom prikupljanju potpisa za referendum o ustavnim izmjenama izbornih pravila U ime obitelji. Potpise počinju prikupljati 21. rujna, no ne podržava ih većina zastupnika, koji drže da je referendum preskup i da je bolje izborna pravila mijenjati zakonima nego Ustavom.

Uz ove inicijative, u proceduri su od ljeta prijedlozi buduće Čačićeve reformistice Natalije Martinčević i laburista, stavljenih na dno dnevnog reda.

– Vladajući i predsjednik Sabora, koji u načelu podržava izmjene, naše prijedloge stavlja na dno dnevnog reda. Očito ne žele izmjene. Zato nam prijeti referendum, koji nudi prijedloge kakve nitko u svijetu nema – kaže Martinčević.

Nezadovoljan je i Dragutin Lesar, koji drži da se želi izbjeći rasprava o njihovu prijedlogu do kraja godine, a poslije će to biti nemoguće jer se izborno zakonodavstvo ne smije mijenjati u izbornoj godini. I predsjednik Kluba zastupnika HDSSB-a Josip Salapić najavljuje prijedlog:

– Tražit ćemo od predsjednika Sabora da okupi sve predsjednike klubova i da se, kako bi se izbjegao referendum koji traži U ime obitelji, pokrene inicijativa svih zastupnika za izmjene izbornog zakonodavstva. Ako se to odbije, podržat ćemo referendum jer promjene su nužne.

Komentara 10

MX
MXLCLGTG
17:09 15.09.2014.

Da da ovakve izmjene kakve ce biti na referendumu,tad vas vecina nece moci biti u saboru i biti glasacka masinerija vladajuci pri izglasavanju zakona,i na kraju krajeva niste vi tu radi vecine nego u sluzbi naroda a vi to niste ni pokoju cijenu htjeli biti pa na referendumu narod ce vam narediti sta ce te biti.

RE
reborn
17:37 15.09.2014.

Krenula anti-kampanja VL-a kako političke stranke ne podržavaju referendum UIO. Imam novosti za vas - nije bitno što misle šefovi političkih stranaka, već je bitno što misle članovi, podupiratelji i simpatizeri tih istih stranaka, a na prvom mjestu je najbitnije što misle obični građani. Hrvatska je tu gdje jesmo - ne zbog lopovluka jednih ili nesposobnosti drugih, nego zbog lošeg izbornog zakona koji nije sankcionirao taj lopovluk i nesposobnost. Baš zato treba mijenjati izborni zakon, godine čekanja Godota su prošle, on nikad neće doći.

BA
bakulušić
17:12 15.09.2014.

I stršljeni bodu ako dirneš u gnjezdo ili ih uznemiriš.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije