Tajanstven nestanak 21-godišnjeg Dina Drinjakovića, odličnog studenta treće godine zagrebačkog Fakulteta elektronike i računarstva, koji je prije 16 dana posljednji put viđen u fakultetskoj predavaonici, osim što je njegovoj obitelj život pretvorio u noćnu moru, uzbunio je studente i širu javnost. Naime, Dino Drinjaković u petak, 16. studenoga bio je na predavanju iz fizike na FER-u. Držao je seminar pred profesorom dr. Dubravkom Horvatom i svojim kolegama. Bez ikakva povoda u jednom trenutku ostavio je kredu pred pločom i bez pozdrava izašao iz predavaonice.
Ionako čudan čin još je čudniji postao kad se Dino ni do kraja dana nije vratio u predavaonicu po jaknu. U njoj su mu ostale sve isprave, mobitel i kutija tableta.
Kolege šuškaju o sekti
- Jakna je cijele noći bila u predavaonici, a tek drugo jutro, u subotu, čistačica nam ju je donijela ovdje na portu. Mladićev otac prvi je put na fakultet došao u nedjelju na večer. Sjećam se da je pitao i za sinov ruksak, ali nitko ga nije našao. Otac je opet došao u ponedjeljak ujutro. S tajnikom je šetao po fakultetu. Inzistirao je da se njegova sina traži po fakultetu, nadao se da će naći neke tragove, ali ništa - ispričala su nam dvojica portira na FER-u, s kojima smo razgovarali kad smo proteklog tjedna na fakultetu pokušali dobiti bilo kakav podatak o Dinovu nestanku.
Svi naši sugovornici, i portiri i studenti i profesori, nevoljko su odgovarali na pitanja, a nisu htjeli otkriti svoj identitet. Profesor Horvat, s čijeg je predavanja Dino pobjegao, otresito nam je rekao da mu se ne da s nama razgovarati.
Uspjeli smo, međutim, ipak rekonstruirati neke detalje. U kutiji tableta koju je ostavio nestali pronađena je samo jedna pilula, a radi se, neslužbeno smo doznali, o tabletama za smirenje i spavanje. Po fakultetu također bruji priča o Dinovu odlasku u nekakvu sektu, ali nitko ne zna o kakvoj bi se sekti radilo. Naime, u nekim razgovorima s najboljim prijateljem na fakultetu, čije ime nismo uspjeli doznati, Dino je navodno nekoliko puta govorio o nekakvoj sekti. Da je i policija ozbiljno shvatila ta govorkanja, potvrđuje podatak da su Dina tražili među poznatim sektama.
Dinov otac Zijo nije imao snage razgovarati. Osim što čeka rezultate policijske potrage, rekao nam je i da je angažirao privatnog istražitelja i očekuje da će mu on naći sina. Policija mu je savjetovala da izbjegava medijsko eksponiranje, pa je zato i skinuo plakate kojima je neko vrijeme bio oblijepljen fakultet. Također, policija mu je preporučila da prestane fotografiju nestalog slati e-poštom i objavljivati na internetskim stranicama. Zijo Drinjaković nije još izgubio nadu da mu je sin živ, da će se vratiti i nastaviti školovanje.
Takvu sreću ove godine nisu imale obitelji 39 nestalih osoba u Hrvatskoj koje su pronađene mrtve. Uzroci smrti bili su nesretni slučajevi, samoubojstva, utapanja ili ubojstva.
Čistač s Dolca nađen u grmlju
Spomenimo samo neke slučajeve. Dvadesetogodišnji Krunoslav Matković iz Osijeka nestao je 20. rujna ove godine, a oko dva tjedna poslije pronađen je mrtav u blizini muslimanskoga groblja, kod osječkog naselja Jug II. Policija je ustanovila da je uzrok smrti samoubojstvo ručnom bombom.
Mrtav je na žalost pronađen i Slaven Meaški (26), splitski pomorac koji se majci posljednji put telefonom javio 24. srpnja. Nakon jednotjedne agonije njegove obitelji, početkom srpnja pronađen je mrtav na smetištu ispod Marjana. Njegova obitelj smatrala je da je opljačkan i ubijen jer su svi tragovi upućivali na to.
Prošlog tjedna u Zagrebu je prijavljen nestanak čistača s Dolca Sulejmana Ibrahimovića (45). On je otišao na posao u subotu, 17. studenoga. Njegova supruga prijavila je nestanak, a potom je muža pronašla mrtva u grmlju u Čulincu. Uzrok smrti je trovanje, ustanovila je policija.
Prema policijskim statistikama, ove je godine prijavljeno više od 1400 nestanaka. Nestala su 793 maloljetnika, ali 731 je ubrzo i pronađen. Trenutačno se traga za 62 maloljetnika nestala ove godine. Potrage su također raspisane za 94 punoljetne osobe. Evidencija o 790 nestalih jedan je od najstrašnijih policijskih dosjea, a neka od imena na popisu su i dulje od desetljeća.