Znanstvenici su sve bliže ostvarenju sna o stvaranju računalnih sustava koji mogu zamijeniti ljudski mozak. Dokazuje to najnoviji pothvat istražitelja s tehnološkog instituta u Massachusettsu koji su dizajnirali računalni čip sa sposobnošću oponašanja načina na koji ljudski mozak reagira na nove informacije. Takav čip u budućnosti bi mogao poslužiti za razvoj inteligentnih uređaja, ali i za liječenje dosad neizlječivih bolesti.
U ljudskom mozgu postoji više od 100 milijarda neurona, od kojih svaki formira sinapse kojima se povezuje s drugim neuronima. Na taj način u mozgu dolazi do protoka informacija, a vjeruje se da je upravo taj proces odgovoran za brojne moždane funkcije poput učenja i pamćenja. Računalni čip koji su dizajnirali znanstvenici pod vodstvom Chi-Sang Poona može stimulirati aktivnost sinapsa.
– Ova tehnologija pomoći će nam u otkrivanju svih tajni mozga, ali i za liječenje bolesti za koje trenutačno nemamo lijeka – rekao je Sang Poon dodavši da će se prvo usredotočiti na liječenje depresije, bolesti za koju se smatra da su joj uzrok spori neuroni.
– Sada znamo način na koji možemo “snimiti” sve procese koji se odvijaju u neuronima – zaključio je Sang Poon.
I tad čemo konačno utvrditi koliko stoji kilogram mozga.