Suci za mladež, ogorčeni katastrofalnim uvjetima u odgojnim zavodima i maloljetničkom zatvoru u Požegi, ovih će dana uputiti pismo ministarstvima pravosuđa i zdravstva u kojem će zatražiti da se napokon prestanu ignorirati maloljetnici koji su iz nekih razloga prešli na drugu stranu zakona (ondje su smještena i djeca ovisnika, op. a.) te da im se omogući kvalitetan preodgoj s dovoljno stručnog osoblja i zadovoljavajući smještaj – sve što im po zakonu i pripada.
Djeca bez nadzora
– Maloljetnike smještamo u ustanove s objašnjenjem da na slobodi nemaju dobar nadzor, ali, na žalost, ispada da ga nemaju ni tamo – rekla je sutkinja Vrhovnog suda Lana Petö Kujundžić na nedavno održanom skupu sudaca za mladež i stručnih suradnika zagrebačkoga Županijskog i Općinskog suda. Izneseni su podaci sramotni: u maloljetničkom zatvoru o 27 mladića brinu se samo dva odgojitelja i 22 pravosudna policajca! Isti broj odgojitelja skrbi se u Odgojnom zavodu Turopolje za njih petnaest. Suci zahtijevaju da svako dijete ima svojeg odgojitelja.
U Požegi su donedavno bila dva zahoda na njih gotovo trideset, no nakon što su tri sobe dobile svoju kupaonicu, situacija se malo popravila. U Odgojnom domu Ivanec smještaj, tvrde, također ne odgovara nužnim kriterijima. Suci, kojima očito nije svejedno kamo šalju mlade osuđenike, i za Turopolje imaju niz ozbiljnih pritužaba. O uvjetima života u zavodu kažu da "ne samo što je standard izrazito nizak i uvjeti nehumani nego i ugrožava živote kad je posrijedi sanitarni trakt".
Osim toga, velikim problemom smatraju izoliranost Odgojnog zavoda Turopolje, koji je, podsjetimo, 1994. iz Gline trebao biti samo privremeno premješten na osamu u blizini Velike Gorice. No za uređenje, koje stoji oko šest milijuna kuna, koje uključuje odvojene paviljone za manje skupine mladića, država nikad nema novca.
Loša psihijatrijska pomoć
Suci takve odgovore ne prihvaćaju, nego žestoko poručuju da se za tu malu skupinu mladih, koja je samo tri posto ukupne zatvorske populacije u zemlji, novac mora naći. Psihijatrijska pomoć je nedostatna, a mogućnosti obrazovanja, dodaju suci, ni u Turopolju ni u Ivancu nisu u skladu s interesima maloljetnika jer je uglavnom riječ o nedovoljno traženim zanimanjima, poput pomoćnog konobara i kuhara, s čime im se znatno smanjuje mogućnost zapošljavanja i nastavak obrazovanja. Velik je problem i što u tim ustanovama nema uvjeta za podjele na manje skupine i odvajanje maloljetnika od starijih mladića.
Totalna moralna i svaka druga propast društva sa takvim ustanovama, ugledali se na amere i englezera, svaka vam čast ............