Sukob interesa

Sudac koji je ukinuo Obamin moratorij prodao dionice

Sudac Martin Feldman (1)
AFP
26.06.2010.
u 17:31

Na dan kad je skinuo Obamin embargo sudac se riješio 15.000 dolara vrijednih papira Exxon Mobilea, ali je zadržao udjele u drugih 17 naftaških tvrtki

Savezni sudac Martin L. C.  Feldman, koji je ukinuo šestomjesečni embargo Baracka Obame na iskorištavanje nafte iz 33 pučinske platforme, našao se pod povećalom javnosti zbog dionica u naftaškom biznisu. Novinske je kerbere pogodilo u živac otkriće da je istoga dana, kada je ukinuo Obaminu zabranu, on prodao svoj portfelj naftaških dionica. U obrazloženju ukidanja predsjednikove zabrane, koja se pravdala da se "zaustavlja crpljenje sve dok ne budemo posve točno znali što se dogodilo", sudac Feldman je zapisao da je taj čin "samovoljan i proizvoljan".

Novinari Wall Street Journala i istraživačka novinarka CNBC-a Rachel Maddow bacili su se na povijest njegovih financijskih transakcija, kao i na sudačku imovinsku karticu. Pa se pokazuje da je lani kupio dionice zabranom posebno pogođenog Exxon Mobilea, a po zapisima Dow Jones News Servicea, on ih je sve prodao na sam dan ukidanja moratorija 22. lipnja u vrijednosti od 15. tisuća dolara. Pokazalo se da on u svojojl lisnici drži vrednosne papire još najmanje 17 naftaških tvrtki koje istražuju izvore pučinskim platformama. Posebno je zanimljiv Feldmanov ulagački pothvat u dionice tvrtke Blackrock, najvećeg pojedinačnog dioničara BP-a koji drži više od milijarde dionica britanske transnacionalke.

Proračunu Louisiane, u kojoj kao savezni sudac stoluje Feldman, naftaške tvrtke godišnje uplaćuju po tri milijarde dolara. Prošloga četvrtka on je odbio da privremeno zamrzne svoju naredbu o ukidanju embarga na crpljenje nafte, što je tražila Obamina administracija s obrazloženjem da su na taj čin uložili priziv.

Budući da su u SAD-u imovinski interesi sudaca javno dobro, istraživači postavljaju pitanje o tome kako su sami sudovi mogli dopustiti angažman suca koji je u takvom konfliktu interesa. Dakako, ima još sudaca, ali se pred sudstvom Louisiane i drugih država na obalama Meksičkog zaljeva sada raste posve drugačiji problem: već je pokrenuto više od stotine odštetnih zahtjeva protiv naftaških tvrtki, pa je veliko pitanje hoće li sve te procese uspjeti progutati samo oni suci koji nemaju nikakvoga interesa. Associated Press je otkrio da ih je više od polovice materijalno vezano uz tu granu industrije.

Suca Martina Feldmana na sudačku je dužnost 1983. godine unaprijedio predsjednik Ronald Reagan.

Komentara 6

XA
xaron
18:59 26.06.2010.

Mi se zalimo zbog korupcije u nas, a vidi sto se to tamo desava.Uzas.

MM
Mladen Miletić
18:53 26.06.2010.

Kako bi bilo da se malo izvjesti kako naši majstori suci dolaze do kapitala ? Ovo je naivno i plitko šta rde Ameri... Naši sve odrade - po ZAKONU i to je super unosno. Zato se eto teške muke i i odričemo našega balkanskoga Zakona koji je super koristan za majstore koji ga poznaju i onda taktički zakonski iskoriste....

10
101lakeoswego
09:04 27.06.2010.

hahahaahahaha 15,000$, hahahahaahahaha kaj to je lova, za hrvate mozda, ovo nije za vjerovat kaj prenasaju vijesti, a ni amerikanci nisu puno bolji, pogotovu dok demokrati vode naciju a i novine su na istoj razini, zakaj te iste novine nedaju 15,000$ place svakom novinaru, dakle dok je moja lova u pitanju nedam je nikome, ko onaj reziser mur, koji laje na kapitalizam a sam je drzao 4 meksikanca i meksikance neprijavljenje u svojoj vili, i 2 mjeseca im nije platio ni tih 8$ po satu, bila su 2 vrtlara, 1 kuharica i 1 cistacica, usput cistacice imaju od 20-25$ po satu, i kod nas ima komunjara skrivenih u demokrate koliko hoces, svoje niko neda a tudje hoce svako djelit, pa djeli svoje a ne tudje.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije