ŠIBENIK - Županijski sud u Šibeniku jučer nije donio presudu u postupku protiv četvorice pripadnika HV-a optuženih za ratni zločin u skradinskom zaleđu nakon "Oluje" zbog nedolaska jednoga od petorice članova Sudskoga vijeća, suca porotnika Branka Nimca koji se opravdao da mora na neodgodivi liječnički pregled u Zagreb. Predsjednica vijeća Jadranka Biga Milutin zakazala je ponavljanje glavne rasprave za 10., 11. i 12. rujna ove godine, a umjesto Branka Nimca bit će izabran novi porotnik.
Budući da sudac porotnik nije bio na vijećanju, nije mogla biti donijeta presuda u slučaju ubojstva Milice i Nikole Damjanić, u kolovozu 1995. godine. Za taj zločin protiv civilnog stanovništva u Županijskom sudu u Šibeniku sudi se optuženim bivšim pripadnicima izviđačke satnije 113. brigade HV-a Boži Bačeliću, Anti Mamiću, Luki Vuki i Jurici Ravliću.
Predsjednik Županijskog suda: To je opstrukcija
Predsjednik šibenskoga Županijskoga suda Sanibor Vuletin ocijenio je postupak Branka Nimca opstrukcijom suđenja i onemogućavanjem suda da donese odluku, te najavio njegovo procesuiranje.
- Predsjednik sam Županijskoga suda godinu dana, sudac sam 20 godina i ovo je prvi ovakav slučaj opstrukcije u mojoj karijeri. U prvom redu povrijeđeni su interesi optuženika, koji su danas očekivali presudu, a prouzročena je šteta i ugledu ovoga suda i pravosudnog sustava RH u cjelini - rekao je Vuletin na konferenciji za novinare nakon proglašenja odgode suđenja. Vuletin je objasnio da je osobno Nimca molio neka pregled odgodi za nekoliko sati, nakon presude koja je jučer trebala biti donesena, i čak mu ponudio automobil suda za prijevoz u Zagreb i svu moguću pomoć Županijskoga suda.
U nervoznom i nepovezanom razgovoru odgovorio mi je da ne želi doći na sjednicu vijeća radi donošenja presude, da uzmemo kao da je on umro, odbijajući bilo kakvu mogućnost dogovora o usklađivanju održavanja sjednice raspravnog vijeća i njegova odlaska u Zagreb - rekao je Vuletin, kojemu je i sam ministar zdravstva poslao dopis u kojem mu je potvrdio da je kardiološki pregled za Branka Nimca osiguran i za srijedu, četvrtak i petak, kad god dođe.
Nedonošenje presude izazvalo je javni prosvjed dvjestotinjak suboraca, sugrađana i članova obitelji koji su svojim tijelima blokirali sud i promet u središtu grada. Triljani, Šibenčani, Vodičani... stali su pred zgradu Županijskoga suda, vikali, prijetili, sjedili i ležali na cesti tražeći da se pročita presuda ili da se pritvoreni puste na slobodu.
Optuženi smirili prosvjednike
- Botun za ovo pritisnut je u Zagrebu u CK-u. Nimac nije želio sudjelovati u donošenju optužujuće presude, za koju nije bilo svjedoka ni dokaza - izjavio je ispred suda Jerko Bačelić, ujak jednog od optuženika, a Ante Terzić, član Gradskoga vijeća i predstavnik prosvjednika koji su došli iz Trilja, rekao je da Trilj ne može mirovati dok su u hrvatskom zatvoru oni koji su stvorili Hrvatsku.
- Bando crvena! Četnici! Zločinci! - vikali su prosvjednici koji su se smirili tek nakon što je jedan od zatvorenika, Triljanin Luka Vuko, na mobitel nazvao svoju suprugu koja se našla u središtu blokade ceste i prosvjednog skupa.
- Sumnjamo da je Nimac naslutio ili znao odluku sudskog vijeća i, bez obzira na tajnost glasovanja, namjerno izbjegao odgovornost i čast koja mu kao sucu porotniku pripada. Pogreška je u tome što nije imenovan rezervni sudac porotnik, ali ipak tražimo da presudu donese isto sudsko vijeće u kojem mora sjediti Nimac - rekao je odvjetnik Juro Martinović u ime odvjetničkog tima koji brani optuženike.
Poručnik HV-a Božo Bačelić (32) iz Šibenika i ročni vojnici Ante Mamić (26) iz Lišana i Luka Vuko (25) iz Trilja optuženi su za ratni zločin i u pritvoru čekaju presudu od rujna prošle godine, a ročnik Jurica Ravlić (27) zbog teške bolesti brani se sa slobode. Bačelić je navodno 11. kolovoza 1995. godine u Prokljanu kod Skradina sam pucao i zapovjedio ročnicima Mamiću, Vuki i Ravliću da pucaju u starce Nikolu Damjanića i njegovu suprugu Milicu, koji su nakon toga pokriveni daskama, gumama, mrežama i granama te zapaljeni. Trojica optuženika već su dvaput štrajkala glađu kako bi ubrzala postupak, a njihovi suborci zbog istog su razloga već prosvjedovali pred sudom.
Iako su u pripravnosti bili i specijalci, sve je završilo najavom prekršajne prijave protiv prosvjednika koji nisu najavili prosvjed policiji. Međutim, policija kaže i da ne zna kome će napisati prijavu kad prosvjed nije bio organiziran, nego spontan. Ministrica pravosuđa Ingrid Antičević-Marinović izjavila je sinoć da je jučerašnji nedolazak suca porotnika Branka Nimca na donošenje presude presedan te je najavila da će pravosudna tijela ispitati je li time učinjena povreda dužnosti.
Hrvoslav Pavić i Ksenija Bilan