KONTROVERZE

Sudac T. Aralica, sin akademika, nikako do promaknuća

sud zagreb
Anto Magzan/Pixsell
06.12.2012.
u 18:00

Nakon maratonske sjednice Državnog sudbenog vijeća na kojoj su imenovani suci Županijskog suda u Zagrebu i Zlataru.

Iznimno niske ocjene Državnog sudbenog vijeća dane za razgovor nekima od stotinjak kandidata za napredovanje, na posljednjoj maratonskoj petodnevnoj sjednici potpuno su promijenile poredak na listi za imenovanje. Sudac Tomislav Aralica sa šest od 20 bodova, ima drugu najlošiju ocjenu, dok je po ocjeni obnašanja sudačke dužnosti bio treći među 97 kandidata.

Manjkalo pola boda

– Jeste li nekoga opsovali!? Što ste to rekli na DSV-u da su vas tako loše ocijenili? – pitali smo suca Aralicu, koji se nasmijao zatečen našim izravnim pitanjem, da bi zatim viteški odbio komentirati odluku svojih kolega.

Jedino nam je rekao da je razgovor trajao deset minuta. Odgovarajući na upite govorio je kako je 1991. kao pripadnik Narodne zaštite bio sudionik osvajanja vojarne u Dubokom Jarku, obrazlagao svoju motivaciju, kritizirao viši sud što nema više hrabrosti za presuđivanje... Aralica ima 30 godina sudačkog staža i 21 godinu je predsjednik Općinskog suda u Sesvetama. Čak i ako je bio tako loš na razgovoru, je li pošteno da dojam članova DSV-a u toj mjeri poništava ocjenu obnašanja dužnosti (kvantitetu i kvalitetu rada tijekom pet godina...). Da je dobio samo pola boda višu ocjenu za 10-minutni razgovor, bio bi imenovan barem za županijskog suca u Zlataru, gdje su imenovane i sutkinje koje su dijelile 39. i 59. mjesto po ocjeni obnašanja dužnosti. Kako je stalno u vrhu na natječajima, ali nikako da napreduje, pitali smo Aralicu je li na to “utjecao” njegov otac, akademik i književnik Ivan Aralica, čiji je politički angažman došao do izražaja i ovih dana u knjizi “Mentalni kolumnist”.

Ni Kaleb opet nije prošao

Ali, sudac je ostao sudac. Sličnu je sudbinu doživio i sudac Zorislav Kaleb koji zbog prijašnjih imenovanja DSV-a čeka odluku Ustavnog suda. I sad je bio visoko, drugi po ocjeni obnašanja dužnosti, ali je za razgovor dobio samo 13 bodova, kao i sutkinje Snježana Ivanković (7), Marina Parač Garma (10) i Vesna Težak-Škrbina (8). U DSV-u kažu da ocjena razgovora čini 12 posto mogućih bodova, te da neki najviše ocijenjeni za razgovor nisu imenovani na viši sud.

>>Suci rade sve bolje pa i više, ali je priljev predmeta sve veći

Komentara 27

K1
krilnik_11
09:06 07.12.2012.

arjavas,takve gluposti možeš plasirati na ovom portalu s nadom da će ih netko popušiti...g.Aralica nije u ww2 mogao biti ni boško buha.Bliže istini bi bilo da si napisao kako je z.milanović bio u partizanima jer je po uvjerenju partizančina a i očevim mu...ima se klatarao možda baš i po području gdje je rođen uvaženi akademik a rođen je 1930. Istina je da je u mjestu rođenja uvaženog akademika u ww2 bilo preko 500 žrtava partizansko-četničkog terora a u domovinskom ratu je 44 civila na najzvjerskiji način ubijeno...po tebi je jamačno g.Aralici to bila inspiracija da se retroaktivno s desetak godina uključi u ubijanje svojih sumještana.

OG
Oger
12:31 07.12.2012.

07.12.2012. u 08:12h Vlaskoulicanec je napisao/la: Gospodin Aralica ima dvostruki "peh": em je sudjelovao u ratu, em mu je otac napisao istinu o ovoj bandi! I jedno i drugo je smrtni grijeh u ocima komunjara! ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ Daj prestani. Tomislav Aralicaca je postao sefom opcinskog suda godine 1991. Pa sto ga u toku osamnaest godina HDZovci nisu promovirali u zupanijskog suca?

AR
arjavas
09:00 07.12.2012.

Ovdje gore lijepo piše da Aralica ml. ima 30 godina sudaškog staža. To jednostavno znači da je sudac postao 1982.g. za vrijeme bivše države i sistema. Kak su sad odjedamput "komunjare " protiv njega o onda nisu bili ? Kajj mislite dali je bio i član SK u to vrijeme, ili je postao sudac u komunizmu a da nije bio član SK ? Hoće li se i njega lustrirati , kak tu pišu neki zasljepljeni nacionalisti?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije