U petak poslije 18 sati zavladala je dramatična tišina. Sve do 22 sata tisuću je znanstvenika netremice gledalo u računalne monitore. Stotinu metara pod zemljom, u kružnom tunelu dugom 27 kilometara, magnetna cijev bila je rashlađena na 1,9 stupnjeva iznad apsolutne ništice (minus 271 Celzijev stupanj) i u nju su postupno ispaljivani snopovi protona. Najprije samo stidljivo do ulaza u kružnicu, potom na četvrtinu, do pola kruga, a veselje se prolomilo kontrolnom dvoranom kad je snop obišao cijeli krug! Uspjelo je!
Poslije zastoja od 14 mjeseci, nakon što se zbog tehničke greške najkompliciranije naprave na svijetu dogodila nesreća s posljedicom od 20 milijuna eura i mnogobrojnim odgođenim znanstvenim radovima, besprijekorno je proradio Veliki sudarivač hadrona (LHC) u CERN-u, Europskoj ustanovi za nuklearna istraživanja na švicarsko-francuskoj granici nedaleko od Ženeve.
– Ovo je veliki korak naprijed – bio je oduševljen glavni direktor CERN-a Rolf Heuer. Dakako, trenutak slavlja bio je trenutak olakšanja jer u 2000 magneta u podzemlju pod protonskim hicima nije ništa stradalo. Fizičari i inženjeri do pred jutro su se borili da ukrote zraku visoke energije i da je “provedu” puni krug, najprije u jednom smjeru, potom u drugom, a onda i nekoliko minuta kontinuirano. Svi su sustavi radili besprijekorno i svi su golemi detektori na očekivani način registrirali što se događa u magnetnim cijevima.
– Stvar se odvija puno brže i glatkije nego 10. rujna 2008. kad smo vjerovali da je sve pod kontrolom – javio nam je dr. Vuko Brigljević s Instituta Ruđer Bošković koji je iz Zagreba pratio pokretanje LHC-a.
– Za desetak dana, kako sada izgleda, mogli bi početi i prvi sudari protonskih hitaca, a tada ću i osobno valjda biti u CERN-u – veselo nam je komentirao uspjeh dr. Vuko Brigljević.
Gradnja Velikog sudarivača hadrona najveći je kolektivni tehnički napor čovječanstva u pokušaju da se razumiju tajne nastanka svijeta. Otkrića iz tih pokusa usmjerit će daljnji tehnički razvoj ljudske vrste.
@Vukovar91 daj ne seri gluposti !