Izmjene izbornog zakonodavstva su neophodne, a uvođenje preferencijalnog glasovanja minimalna je intervencija koja bi osigurala jednakost u biračkom pravu, složna je većina sudionika današnjeg okruglog stola u Hrvatskom saboru u organizaciji Hrvatskih laburista. Sudionici stola, uglavnom članovi Laburista i ustavno-pravni stručnjaci, bez predstavnika iz drugih političkih stranaka, poručili su da ima dovoljno vremena da se ozbiljno promisle i razrade izmjene izbornog zakonodavstva.
Laburisti na jesen u saborsku proceduru planiraju uputiti ove izmjene, a predlažu podjelu Hrvatske na šest izbornih jedinica u kojima se, s obzirom na broj glasača, ne bi birao jednaki broj zastupnika, odnosno birali bi od 20 do 26 zastupnika.
Predsjednik saborskog odbora za Ustav Peđa Grbin, ujedno i jedini sudionik okruglog stola iz redova vladajućih, zalaže se za široku javnu raspravu o promjenama izbornog zakonodavstva, ali ne za sljedeće izbore niti one 2019., već za budućnost. Slaže se s uvođenjem preferencijalnog glasovanja, no upozorio je da bi sustav potpuno otvorenih lista doveo do toga da bi stranke na liste stavljale jedino "poslušnike" te estradne i javne ličnosti što bi dovelo do estradizacije političke scene. S njime se nije složio profesor Berto Šalaj koji ne vjeruje da bi na listama stranaka završili samo poslušnici, dok "disidenti" ne bi dobili svoj prostor.
- To bi bilo samoubojstvo. Ne mislite valjda da Milanović ne bi stavio Piculu na listu, jer svaki glas za Piculu bio bi glas i za listu, a on valjda želi dobiti veći broj glasova – primijetio je Šalaj koji smatra da ne postoji politička volja dviju najvećih stranka, SDP-a i HDZ-a, za uređenje izbornog zakonodavstva.
- Do toga neće doći bez društvenog pritiska i građanskog angažmana koji će morati prisiliti političku klasu na izmjene sustava – vjeruje Šalaj, a s njime se složio i profesor Robert Podolnjak koji je ustvrdio da je aktualni hrvatski izborni sustav za parlamentarne izbore "jedna ogromna izborna manipulacija".
Sudionici okruglog stola dotaknuli su se i problema istovremenog obnašanja nekoliko funkcija, odnosno načelnika i gradonačelnika koji su istovremeno i saborski zastupnici, kao i kandidiranja ljudi koji su optuženi za teška kaznena djela barem do okončanja rehabilitacijskog roka.
Peđa bi najrađe rekao da je preferencijalno glasovanje "homofobno", ali zna kakva bi to bila glupost. Zato mijenja taktiku - "DA za preferencijalno glasovanje po mogućnosti već iduće stoljeće". Nekako mi se čini da cijeli vrh SDP-a (vrh, a ne većina članova), ali i vrh HDZ-a razmišlja isto...