- Svoj ću predsjednički program iznijeti na saboru stranke i članovi će točno znati moja stajališta o stanju u našoj stranci i hrvatskoj politici te kojim ih putem namjeravam voditi. Ništa, dakle, neće ostati nejasno, ali ne želim prije sabora HSLS-a u veljači voditi izbornu kampanju. Među ostalim i zato što imam iskustvo da su se izborne kampanje negativno odražavale na čvrstinu stranke - rekao nam je jučer Dražen Budiša, objašnjavajući zašto ne želi predstojeća tri mjeseca iskoristiti za predstavljanje svojih stajališta.
Kandidatura Dražena Budiše objavljena je preksinoć, nekoliko sati nakon što je poslao pisanu obavijest o tome svim ograncima stranke i zatražio njihovu potporu. Time je konačno završeno nagađanje o Budišinoj političkoj budućnosti, koje traje otkako je u srpnju dao neopozivu ostavku na mjesto šefa HSLS-a zbog krize izazvane haaškim zahtjevima za izručenje generala Gotovine i Ademija.
Južnjačka struja za Budišu
U dijelu stranke sklonom Budiši smatraju da je neopoziva ostavka imala funkciju šok-terapije u situaciji kad su se vodeći ljudi odrekli nekih osnovnih načela na kojima im je stranka počivala. Oni očekuju da Budiša na saboru neće govoriti samo o budućnosti, nego da će najšire predstavničko tijelo stranke upoznati s događajima iz srpnja. "A tada će neki pobjeći u mišju rupu od srama", rekao nam je jedan saborski zastupnik HSLS-a, koji se sjeća kako je jedan vremešni zastupnik od šezdesetak godina u Klubu HSLS-a, od sreće što je Budiša dao ostavku - radio sklekove. Otkrije li Budiša na saboru u veljači pojedinosti srpanjske epizode, pomest će sve protivnike, smatra taj zastupnik. U stranci se jučer moglo čuti da je Budiša mislio baš na srpanjsku epizodu, kada je objavljujući kandidaturu rekao da ovaj put neće biti poražen.
Jučer su Budiši mnogi pojedinačno slali potporu, a Izvršni odbor HSLS-a Našica javio je da ga jednoglasno podupiru. "To je ta južnjačka struja u HSLS-u, ali iz Slavonije", komentiralo se.
Nema dvojbe da je Budiša svjestan da neobjavljivanje programa još tri mjeseca znači veliku nesigurnost u pogledu buduće politike HSLS-a pod njegovim vodstvom, naročito za premijera Račana. Jer, iako nije potvrdio špekulacije da bi povukao HSLS iz vladajuće koalicije, nije ni izjavio da to neće učiniti. Jedino što je zasad rekao jest poruka iz obrazloženja kandidature, a to je da će raditi na tome da HSLS bude samostalna stranka unutar ove ili neke buduće koalicije.
Što će učiniti Đurđa Adlešić
Koordinacija HSLS-ovih ogranaka iz sjeverozapadne Hrvatske smatra da će rasplet krize u HSLS-u ovisiti o potezima Đurđe Adlešić, koju mnogi drže najpopularnijom političarkom u HSLS-u. Kontinentalni liberali smatraju da bi bilo dobro da se ona kandidira za šeficu HSLS-a, a ako ne, drže da će njezino priklanjanje jednom od kandidata biti presudno za to tko će stati na čelo HSLS-a. Ona se zasad ne izjašnjava o eventualnoj kandidaturi, a čitavu joj situaciju otežava to što je dobra i s Budišom i s Jozom Radošem. Nedavno su je odvojeno posjetila dva stranačka izaslanstva, jedno iz Dalmacije i jedno iz Slavonije, ispitujući koliki su izgledi da se kandidira. Konkretan odgovor nisu dobili jer bi ona tu epizodu najradije izbjegla. No, ako se sukobi između Budiše i Radoša kao predsjedničkih kandidata toliko zaoštre da zaprijete pucanjem stranke, Đurđa Adlešić će se kandidirati za predsjednicu HSLS-a.
Mladenka Šarić