Tijekom proteklih godina Crna Gora je prošla razne izbore, prosvjede, “događanja” naroda i slično, ali u toj državi još nije vladala tako uzavrela atmosfera kao pred najavljeno ustoličenje mitropolita Joanikija koje će se održati u nedjelju 5. rujna na Cetinju.
Crnogorski novinari i analitičari bez okolišanja govore da je pred Crnom Gorom pravi “dan D” koji će odrediti daljnji smjer ove države koja je opterećena brojnim gospodarskim, ali i političkim problemima.
Incident svećenika i novinara
Kao uvod u nedjeljno ustoličenje, koje se predstavlja i kao ceremonija Srpske pravoslavne crkve (SPC), mediji su zabilježili niz manjih i većih incidenata pa su tako razbijane nadzorne kamere na Cetinju, a dogodio se i konflikt vijećnika iz Cetinja sa skupinom mladih osoba kao i performans protiv mitropolita Joanikija. Zabilježen je i incident u cetinjskom manastiru između tamošnjih svećenika i novinarske ekipe Televizije Crne Gore.
U sve to ponovno je na razne načine uključen i službeni Beograd, koji podržava mitropolita Joanikija kao i članovi aktualne crnogorske Vlade. Međutim, donedavno vladajuća Demokratska partija socijalista (DPS) Mile Đukanovića protivi se njegovu ustoličenju.
Prema najavama iz Cetinja u nedjelju se dočekuje dolazak velikog broja građana među kojima će biti i oni koji podržavaju mitropolita Joanikija i oni koji su protiv. Uz ceremoniju ustoličenja najavljuje se i održavanje prosvjeda njegovih protivnika. Isto tako najavljen je dolazak patrijarha SPC-a Porfirija. Očekuje se i dolazak čelnika prosrpskih stranaka koje čine Vladu Crne Gore, ali i predsjednika Đukanovića.
– Atmosfera je takva da je potrebna samo iskra pa da sve eksplodira. Svi se nadamo da će policija odraditi svoj posao kako treba i da će prevladati razum, jer u suprotnome neće biti dobro – kaže nam jedna od crnogorskih novinarki koja je već danima uključena u praćenje svih događanja vezanih za ustoličenje.
Protivnici ustoličenja kažu da je u svemu sporan način na koji se mitropolit Joanikije i ljudi koji djeluju s njim odnose prema Cetinju, Crnoj Gori i povijesti te da samim time građani imaju obvezu dignuti glas protiv ustoličenja u nadi da će se od toga odustati.
– Crna Gora ide ususret jednom prilično rizičnom danu koji bi mogao biti prepun rizičnih situacija, a možda i sukoba. U isto vrijeme nije učinjeno dovoljno da se to spriječi. Napetosti su se mogle izbjeći i tako što bi najavljeno ustoličenje moglo biti obavljeno kao vjerski obred i nitko na to ne bi obratio pozornost. Međutim, SPC i Vlada Crne Gore insistirali su da se od toga napravi jedan simbolički događaj koji ima političku, a ne isključivo vjersku dimenziju – kaže crnogorski politički analitičar Zlatko Vujović.
‘Ekstremi na obje strane’
O atmosferi na Cetinju govore i pripreme koje se obavljaju ovih dana pa je tako po nalogu Uprave policije i Uprave prihoda zatvoren Hotel Gran koji jedini može primiti nekoliko stotina gostiju. U tamošnjoj bolnici donesena je odluka da se prijam pacijenata koji nisu hitni odgodi kako bi bolnica bila spremna.
– Kontinuirano radimo na procjeni sigurnosne situacije. Operativnim radom uvjerili smo se saznanja da postoje ekstremi na obje strane i da planiraju radikalizaciju. Policija ima četiri scenarija za svoje djelovanje, a koji će od njih biti aktiviran, ovisit će od situacije na terenu – rekao je ministar unutarnjih poslova u Vladi Crne Gore Sergej Sekulović.
VIDEO Učenik ispravio Putina na satu povijesti, a ravnatelj ga zbog toga opomenuo!
Opet SPC kuha rat