Antibiotici Sumamed i Klavocin više nisu besplatni i u ljekarni se otprije nekoliko dana osim recepta za te lijekove mora izvući i novčanik. Rezultat je to posljednjeg nadmetanja cijenama lijekova koje provodi Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje, a zbog kojeg, osim navedenih antibiotika, još 109 drugih lijekova više nije besplatno. Ukupno 111 lijekova premješteno je s osnovne na dopunsku listu lijekova HZZO-a, što znači da za njih pacijenti od 31. ožujka moraju nadoplatiti.
Za pakiranje Sumameda od šest tableta konkretno će pacijenti morati platiti 31,31 kunu, dok HZZO u cijeni tog lijeka sudjeluje sa 15,75 kuna. Nadoplata od 31,31 kunu nije mali trošak tim više jer se uz antibiotike uvijek savjetuju i kakvi bezreceptni lijekovi da olakšaju tegobe poput bolova, visoke temperature, grlobolje, a sve to dodatno košta. Alternativa novom trošku, odnosno u ovom slučaju Sumamedu ili Klavocinu, jest njihova izvedenica, generik na osnovnoj (besplatnoj) listi lijekova. Prije nego propiše neki od lijekova koji se nadoplaćuje, pa tako i ta dva spomenuta antibiotika, liječnik pacijenta mora upitati može li si ih priuštiti – pravilo je to na koje su uputili iz HZZO-a.
– Ako ne može, izabrani liječnik mora mu prepisati istovjetni lijek s osnovne liste lijekova. Tek uz pristanak osiguranika liječnik može propisati lijek s dopunske liste lijekova – objasnili su proceduru iz Zavoda.
Dakle, liječnik vas mora pitati imate li novca za Sumamed i tek potom napisati recept. U slučaju da si pacijent ne može priuštiti taj lijek, iz HZZO-a poručuju da za sve lijekove postoje generičke i kliničke paralele, istog sastava i djelovanja, koje su besplatne. Osim spomenutih, među preostalih 109 lijekova koji se odsad plaćaju pojedini su za visoki tlak, za liječenje mokraćnog sustava, dermatici, oftalmici, ali i lijekovi za štitnjaču. S dopunske na besplatnu listu premješteno je 14 lijekova, a među njima je, primjerice, Oronazol, krema za liječenje gljivica i dermatitisa koju se plaćalo nešto više od četiri kune. Javnim nadmetanjem HZZO je ostvario niže cijene za 939 lijekova, a tu će uštedu, kažu, iskoristiti za povećanje prava pacijenata.
>> Stare ljekarne odavale bogatstvo vlasnika i uljepšavale palače
Naravno ,tako treba ,naplačivati lijekove koji su prijeko potrebni ljudima,a lijekove za psihu tj.narkomane i muljatore ne.