IZBJEGLIČKA KRIZA

Summit EU raspravlja i o slanju europskih graničara u Grčku

Kancelarka Angela Merkel i premijer Zoran Milanović
Foto: Michael Kappeler/DPA/Pixsell
1/5
15.10.2015.
u 10:05

Druga važna tema jest uspostava tzv. hotspot centara, od kojih je onaj na talijanskoj Lampeduzi navodno već proradio

Turski dužnosnici upozorili su EU i čelnike 28 zemalja članica da bi, u slučaju da sirijski predsjednik Assad na krilima ruske intervencije ponovno zauzme grad Alep, tri milijuna novih izbjeglica moglo bi krenuti prema Turskoj i EU.

Na proljeće slijedi veći val

Suočeni s takvim upozorenjima, čelnici 28 država EU okupljaju se danas u Bruxellesu na summitu kojim će ponovno dominirati rasprava o izbjegličkoj krizi, pri čemu će se razgovarati i o turskoj ideji o stvaranju “sigurne zone” na sjeveru Sirije, koju Turci smatraju jedinim načinom da se zaustavi novi val izbjeglica.

– Čak i da se priljev izbjeglica smanji tijekom zime, moramo biti spremni za proljeće i prijetnju novih, većih valova prema Europi. Svi lideri koje sam susreo u regiji govorili su mi o milijunima potencijalnih novih izbjeglica. Koliko god to razmišljanje zvučalo pretjerano, naša je obveza da budemo spremni na sve scenarije – poručio je predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk.

Jedan izvor iz EU otkrio nam je kako je Hrvatska uoči današnjeg summita izražavala stav da “smanjivanje trenutačnog velikog priljeva izbjeglica treba biti cilj koji će se ostvariti što prije” te da je to najbolje učiniti zaštitom vanjskih granica, pri čemu se ponajprije misli na granicu između Turske i Grčke. U pozivnici za summit Tusk izrijekom spominje jačanje vanjskih granica, “uključujući i moguću graničarsku službu EU”, kao važnu temu za raspravu.

Dublinski sustav prijave

Druga važna tema su tzv. “hotspot” centri: lideri će na summitu čuti kako napreduje uspostava tih centara u Italiji i Grčkoj nakon što je prije tri tjedna dogovoreno da će se u njima migranti razvrstavati na one koji zaslužuju zaštitu i mogu biti relocirani u druge zemlje EU po sustavu kvota te na one koji trebaju biti vraćeni odakle su došli. Prema izvorima iz Komisije, prvi “hotspot” na talijanskoj Lampedusi već je profunkcionirao, a prvi grčki “hotspot” na otoku Lezbosu proradit će ovaj tjedan. Treća važna tema o kojoj će se raspravljati na summitu jest promjena tzv. dublinskih pravila, propisa EU koji kažu da se azil traži u prvoj zemlji EU u koju osoba uđe. Hrvatska je jedna od niza zemalja koje trenutačno ne primjenjuju dublinska pravila. No, i u Vijeću i u Komisiji čuju se pozivi da se ta pravila moraju poštovati sve dok se ne osmisle nova.

– Izazovi s kojima se susrećemo nisu bili predviđeni kad se stvarao dublinski sustav. Postoje razlozi za njegovu reviziju, ali sada ga moramo primjenjivati – rekao je potpredsjednik Komisije Frans Timmermans.

Sve priče o izbjeglicama čitajte u našem specijalu Izbjeglička kriza

>> Pročitajte pismo njemačkog vicekancelara i ministra vanjskih poslova o politici prema izbjeglicama

Komentara 13

ZE
zelina
10:59 15.10.2015.

Hot spot u Slavonskom Brodu osnovan mimo volje građana. Osnovan prevarom i na silu.

AM
ameris
11:11 15.10.2015.

Milanović kaže da je njegovo društvo Merkel.. e.c. !? Ovu gospođu neće nikada više sresti blizu sebe..a bolje bi bilo da nije ni onda.

CI
cicibela
11:52 15.10.2015.

Dakle, ako Assad ostane na vlasti, a ne američki koljački plaćenici, jao ti se Europi.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije