PONOVNO OLUJNO NEVRIJEME

Superćelijske oluje očekuju se i ovog ljeta u susjedstvu: 'Stvari ne izgledaju dobro iz jednog razloga'

TOP 100 fotografija u 2023. godini
Foto: Sasa Miljevic/PIXSELL
1/5
11.04.2024.
u 22:18

Superćelijske oluje bi se i ove godine mogle dogoditi u srpnju, no kada se točno može očekivati jak vjetar koji može uzrokovati velike štete, znat će se tek krajem lipnja

Superćelijske oluje koje su prošle godine pogodile Hrvatsku u više navrata, a sredinom srpnja napravile i velike štete u Zagrebu, očekuju se ponovno ove godine u Srbiji, najavio je srpski meteorolog Ivan Ristić koji je i prošle godine prognozirao oluju koja je pogodila Srbiju. One bi se i ove godine mogle dogoditi u srpnju, no kada se točno može očekivati jak vjetar koji može uzrokovati velike štete, znat će se tek krajem lipnja. 

- Temperature mora i oceana treba pratiti jer one određuju hoće li biti superćelijskih oluja. Primjerice, ako krajem lipnja idemo na Jadran ili Egejsko more i u vodu ulazimo polako, bez stresa i potrebe za zagrijavanjem, a ako je temperatura morske vode već 25-26 stupnjeva, velike su šanse da tijekom srpnja bude superćelijskih oluja - kazao je Ristić, prenosi Kurir.rs.

TOP 100 fotografija u 2023. godini
1/5

- Krajem proljeća i početkom ljeta znat ćemo otprilike kako stvari stoje, ali za sada ne izgledaju dobro jer je more toplo. Ove godine nije previše zahladilo, a Atlantski ocean sada bilježi najveću temperaturu ikada. Izvor Golfske struje, u blizini afričke obale, najtopliji je ikad, a to dodatno povećava opasnosti koje se mogu dogoditi tijekom ljeta - dodao je. 

Ristić je pojasnio kako superćelijske oluje karakteriziraju dugotrajni rotirajući olujni oblaci čiji se promjeri kreću između 20 i 50 kilometara. Prošle godine na području Balkana postojali su savršeni uvjeti koji su uzrokovali superćelijske oluje, a to je vrlo topao i nestabilan zrak pun vodene pare. 

POVEZANI ČLANCI:

- U Sloveniji se 13. srpnja razvilo nevrijeme koje je trajalo više od 12 sati i zahvatilo pet zemalja, uključujući Srbiju. Prešao je između 1200 i 1500 kilometara. Prošlogodišnja oluja je jedna od najduže praćenih u Europi. Naime, formirala se u jugozapadnoj Sloveniji, nastavila se kretati kroz istočnu i sjeveroistočnu Hrvatsku, kroz južnu Mađarsku, sjevernu Srbiju i kroz južnu Rumunjsku, da bi se konačno razdvojila u zapadnom Crnom moru - objasnio je. 

Komentara 10

Avatar hadezeovci za Milorada
hadezeovci za Milorada
22:27 11.04.2024.

"Atlantski ocean sada bilježi najveću temperaturu ikada..." budite dobri i recite na koliko mjesta i kojim metodama mjerite temperaturu Atlantskog oceana koji ima volumen od 354700000000000000 kubika i kako ste mu procijenili temperaturu kada se ista nije mjerila. Hvala.

LO
Lolita3
08:22 12.04.2024.

U Regionu već mjesecima potresi, ponovo prijete i sa "superćelijama", "škuri" navaljuju sa svih strana , ima li koja loša vijest?

SS
simpatican.simpa
09:12 12.04.2024.

Zanimljivo da se sve više traži mišljenje susjedskih meterologa, naši više nisu pouzdani. Korak po korak i sve jači utjecaj u svemu , nažalost mnogi su zaslijepljeni, šute...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije