Šestorici sudaca Državno sudbeno vijeće svaka tri mjeseca produljuje suspenziju zbog kaznenih procesa koji se vode protiv njih pa tako sudac Visokog trgovačkog suda Bariša Gašpar od 2008. ne radi i po zakonu za suspenzije dobiva pola plaće. U ožujku 2012. nepravomoćno je osuđen zbog primanja mita od 25.000 eura na godinu i deset mjeseci zatvora. I njegov odvjetnik Veljko Miljević kaže da je taj predmet u redovnoj, a ne hitnoj proceduri jer nije tzv. pritvorski predmet, pa ne očekuje da bi Vrhovni sud prije jeseni mogao odlučiti o žalbi u kojoj tvrde da nema dokaza, što je Gašpar energično tvrdio i nakon objave presude. Bude li Gašpar i pravomoćno osuđen, ispostavit će se da mu je nepotrebno isplaćeno oko pola milijuna kuna, a kad bi bio oslobođen šteta bi se udvostručila jer bi unazad morao biti isplaćen do iznosa pune plaće. S time da bi mogao tražiti i pravičnu naknadu zbog povrede prava osobnosti jer mu je karijera zapravo zapečaćena 2008.
DSV svaka tri mjeseca produljuje suspenziju i za suca Rikarda Kunšteka. Općinski sudac Robert Pešutić suspendiran je od listopada 2011. jer je završio u istražnom zatvoru, dok je suoptuženi Anto Unković nastavio raditi do 28. ožujka 2012. Sudac u Krku Marin Črnja već dvije godine je pod suspenzijom.
Prije gotovo tri godine suspendirani sudac Pero Miloglav lani u lipnju nepravomoćno je oslobođen optužbe u aferi Vrtovi sunca. Suoptuženi sudac Ivo Besjedica zbog težine optužbe suspendiran je po sili zakona te je nepravomoćno uvjetno osuđen. I njegov odvjetnik Anto Madunić, kao i odvjetnik Miljević, smatra da ima smisla propisivanjem hitnog postupanja ubrzati postupke u kojima se sudi službenim osobama. Uvažavajući apsurdnost situacije, predsjednik Udruge hrvatskih sudaca Đuro Sessa dvoji bi li to bilo ispravno s gledišta jednakosti jer i drugi imaju pravo na brzo suđenje. Loše je što procesi dugo traju, a s osudom ili bez nje, gomilaju se troškovi za državu.
>> U posljednje dvije godine stegovno osuđena 44 suca