dok čekaju kazne

Suspendiranim sucima isplaćeno već milijun kuna

'29.03.2012., Zagreb - Na Zupanijskom sudu sudac Sinisa Plese objavio je presudu bivsem sucu Visokog trgovackog suda u Zagrebu Barisi Gasparu i jos sestorici optuzenih za primanje mita. Barisi Gasparu
Foto: 'Tomislav Miletic/PIXSELL'
1/4
17.04.2013.
u 13:09

Troškovi za državu gomilaju se što kazneni procesi dulje traju, a udvostručuju se u slučaju oslobađajuće presude

Šestorici sudaca Državno sudbeno vijeće svaka tri mjeseca produljuje suspenziju zbog kaznenih procesa koji se vode protiv njih pa tako sudac Visokog trgovačkog suda Bariša Gašpar od 2008. ne radi i po zakonu za suspenzije dobiva pola plaće. U ožujku 2012. nepravomoćno je osuđen zbog primanja mita od 25.000 eura na godinu i deset mjeseci zatvora. I njegov odvjetnik Veljko Miljević kaže da je taj predmet u redovnoj, a ne hitnoj proceduri jer nije tzv. pritvorski predmet, pa ne očekuje da bi Vrhovni sud prije jeseni mogao odlučiti o žalbi u kojoj tvrde da nema dokaza, što je Gašpar energično tvrdio i nakon objave presude. Bude li Gašpar i pravomoćno osuđen, ispostavit će se da mu je nepotrebno isplaćeno oko pola milijuna kuna, a kad bi bio oslobođen šteta bi se udvostručila jer bi unazad morao biti isplaćen do iznosa pune plaće. S time da bi mogao tražiti i pravičnu naknadu zbog povrede prava osobnosti jer mu je karijera zapravo zapečaćena 2008.

DSV svaka tri mjeseca produljuje suspenziju i za suca Rikarda Kunšteka. Općinski sudac Robert Pešutić suspendiran je od listopada 2011. jer je završio u istražnom zatvoru, dok je suoptuženi Anto Unković nastavio raditi do 28. ožujka 2012. Sudac u Krku Marin Črnja već dvije godine je pod suspenzijom.

Prije gotovo tri godine suspendirani sudac Pero Miloglav lani u lipnju nepravomoćno je oslobođen optužbe u aferi Vrtovi sunca. Suoptuženi sudac Ivo Besjedica zbog težine optužbe suspendiran je po sili zakona te je nepravomoćno uvjetno osuđen. I njegov odvjetnik Anto Madunić, kao i odvjetnik Miljević, smatra da ima smisla propisivanjem hitnog postupanja ubrzati postupke u kojima se sudi službenim osobama. Uvažavajući apsurdnost situacije, predsjednik Udruge hrvatskih sudaca Đuro Sessa dvoji bi li to bilo ispravno s gledišta jednakosti jer i drugi imaju pravo na brzo suđenje. Loše je što procesi dugo traju, a s osudom ili bez nje, gomilaju se troškovi za državu.

>> U posljednje dvije godine stegovno osuđena 44 suca

 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije