INDEKS BOLI U HRVATSKOJ

Svaka peta osoba u Hrvatskoj svakodnevno trpi bolove, a svaka druga tjedno

Šibenik: Brojni Šibenčani sunčan dan iskoristili za šetnju uz more te opuštanje na terasama kafića
Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL
1/3
04.02.2025.
u 11:51

Više od petine hrvatskih građana zbog boli na tjednoj razini ne može raditi, a samo 18% navodi da nisu bili u toj situaciji

Svaka peta osoba u Hrvatskoj suočava se s boli gotovo svakodnevno, njih 51% na tjednoj razini, što ih ometa u obavljanju svakodnevnih aktivnosti. Među najugroženijima su osobe u dobi od 51 do 60 godina. Dio je to rezultata istraživanja Indeks boli u Hrvatskoj koje je u listopadu prošle godine provela agencija Ipsos za farmaceutsku kompaniju, a u suradnji s Hrvatskim društvom za liječenje boli. U posljednjih godinu dana 74% ispitanika mučila je bol u leđima, 60% glavobolja, a 40% mišićna bol. Nešto manje prisutna je bol u zglobovima, grlu, a nešto više od četvrtine ispitanica ima bolove vezano uz menstruaciju. Najčešće se ističe bol u leđima (40%), glavobolja (22%) i bol u zglobovima (8%). Bol u većini slučajeva traje nekoliko sati, a u slučajevima kada traje dulje od tri mjeseca, najčešće se radi o bolovima u zglobovima i ekstremitetima. 

Čak 92% ispitanika ističe da bol utječe na njihovu sposobnost obavljanja svakodnevnih aktivnosti. Najviše ih (43%) ocjenjuje da je taj utjecaj umjeren, dok je za skoro petinu taj utjecaj snažan. Bol negativno utječe na raspoloženje i društvene aktivnosti (92%), ali i na sreću te uživanje u životu (88%). Četvrtina ispitanika navodi negativan utjecaj boli na tjednoj razini. Zbog boli je 64% ispitanika propustilo važne životne događaje, s tim se suočila skoro svaka druga osoba tijekom godine dana. U takvim su situacijama osjetili umjereno intenzivne emocije (84%), najčešće razočaranost (31%), bezvoljnost (29%), tugu (27%) i stres (25%).

Pokazalo se i da bol značajno utječe na mentalnu dobrobit osoba. Čak 72% ispitanika kaže da bol utječe na njihovo mentalno zdravlje: kod 47% osoba povećava razdražljivost, kod 31% uzrokuje dodatni stres, dok kod njih 15% odnosno 10% bol uzrokuje  anksioznost i depresiju. Zabrinjavajuć je podatak da se 41% ljudi zbog boli nije moglo brinuti o obitelji. Više od petine hrvatskih građana zbog boli na tjednoj razini ne može raditi, a samo 18% navodi da nisu bili u toj situaciji. 

Indeks boli u Hrvatskoj je pokazao i nezanemariv utjecaj tehnologije na bol, pri čemu 85% ispitanika prijavljuje bol uzrokovanu korištenjem tehnologije. Trećina ispitanika takvu bol osjeća na tjednoj bazi, dok se nekoliko puta mjesečno javlja kod njih 19%, barem jednom mjesečno kod 7%, a nekoliko puta godišnje kod 17% ispitanika.

"Kronična bol nije samo fizičko stanje, već i značajan teret za mentalno zdravlje, radnu produktivnost i obiteljski život. Istraživanje nam ukazuje na visoku prevalenciju kronične boli, ali i na zabrinjavajući podatak da samo mali broj pacijenata traži stručnu pomoć. Za početak nepotrebno trpe bol. Zbog neodgovarajućeg liječenja zatim ta bol vrlo brzo može prijeći u neuropatsku bol koju je naposljetku mnogo teže liječiti”, prokomentirao je rezultate istraživanja prof. Ivan Radoš, specijalist anesteziologije, reanimatologije i intenzivnog liječenja te predsjednik Hrvatskog društva za liječenje boli. 

GALERIJA Od olupina srušenih aviona do misterioznih krugova u Rusiji: Ove su neobične prizore snimili Googleovi sateliti

Šibenik: Brojni Šibenčani sunčan dan iskoristili za šetnju uz more te opuštanje na terasama kafića
1/23

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije