rasipanje

Svako kućanstvo baci u smeće 2600 kuna godišnje!

'07.09.2012., Sibenik - Sve veca neimastina tjera ljude da traze pet ambalazu po kontejnerima na sibenskoj rivi.  Photo: Hrvoje Jelavic/PIXSELL'
Hrvoje Jelavić/PIXSELL
18.08.2013.
u 19:16

Ide se u kupovinu, kupuje se previše, skladišti u hladnjak - u smeću završi oko 
1,3 milijarde tona upotrebljive hrane

Bacanje hrane je svjetski fenomen. Prema podacima UN-a diljem svijeta u smeću završi oko 1,3 milijarde tona upotrebljive hrane, od toga u EU oko 89 milijuna tona. Za bolju perspektivu: Za proizvodnju samo jednog kilograma goveđeg mesa potrebno je čak 15 tisuća litara vode, a za kilogram jabuka 700 litara.

Svako kućanstvo u Hrvatskoj godišnje - u prosjeku - doslovce baci 2600 kuna. Toliko, naime, iznosi, vrijednost još jestive hrane koju su kupili, ali je - umjesto na stolu - završila u kontejnerima. U Hrvatskoj, vrijednost bačene hrane penje se na četiri milijarde kuna, kako su nedavno procijenili u Banci hrane, nevladinoj organizaciji koja se bori za smanjenje siromaštva i protiv rasipanja hrane. Preciznih podataka za Hrvatsku o rastrošnosti ili velikim očima pri kupnji nema, no zna se da je oskudica ipak dovela do manje kupovanja a time i do manje bacanja hrane.

Kupuju bez mjere

No za razliku od Hrvatske, u Austriji su se puno ozbiljnije pozabavili tim problemom. Uostalom, rastrošnost i bacanje hrane jedna je i od važnih točaka politike EU. Poglavarstvo Beča najavilo je novu kampanju \"Pojesti umjesto baciti\", kako bi i ostalim austrijskim gradovima pružilo pozitivan primjer. – Svima je nama sve to predobro poznato: Ide se u kupovinu, kupuje se previše, skladišti u hladnjak, istekne rok valjanosti i sve završava još zapakirano – unatoč tome što je često još jestivo – u kanti za smeće - rekla je bečka gradska vijećnica za zaštitu okoliša Ulli Sima.

- U smeće se godišnje po kućanstvu baci jestive hrane vrijedne 400 eura - istaknula je Sima dodavši kako treba podići svijest ljudi o važnosti sprečavanja nastanka otpada koji u konačnici uz to što pozitivno utječe na zaštitu okoliša kao goruće pitanje današnjice, značajno štedi i kućni budžet.

Važna je lista

Istraživanje je pokazalo da Bečani godišnje u smeće bace oko 70 tisuća tona jestive hrane, te da su mnogi proizvodi bačeni u smeće i prije nego što im je istekao datum upotrebe. Smjernice koje su Austrijanci dali svojim građanima su univerzalne: - Nikada ne kupujte dok ste gladni i u kupovinu odlazite s listom potrebnih namirnica. Kruh, koji najčešće završava na smetlištu, treba još svjež staviti u biorazgradivu vrećicu ili posebnu kutiju za spremanje kruha.

>>Zbog nemarnog bacanja hrane, vrane sve brojnije u Zagrebu

 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije