Prema istraživanju UNDP-a, svako peto kućanstvo (22%) u Hrvatskoj kasni s plaćanjem režija ili ih ne plaća. Prezaduženost je velik osobni i društveni problem koji treba shvatiti ozbiljno, tvrdi Predrag Bejaković, analitičar Instituta za javne financije i jedan od voditelja projekta socijalne uključenosti.
S povećanim rizikom socijalne isključenosti posebno se suočavaju osobe s invaliditetom, beskućnici, starije osobe bez mirovinskih prava, žene, žrtve obiteljskog nasilja, Romi, bivši zatvorenici, liječeni ovisnici, izbjeglice i prognanici te dio stanovnika u područjima od posebne državne skrbi. Istraživanja su pokazala da prezadužene osobe i njihove obitelji trpe od psihičkih trauma koje mogu ozbiljno narušiti tjelesno i mentalno zdravlje.
Često se zbog nedostatka novca prekida ili skraćuje obrazovanje djece, pa se time narušavaju njihove buduće mogućnosti za zapošljavanje i zaradu. Rastava braka smatra se jednim od uzroka prezaduženosti, a sve se više kao uzrok ističe i nepromišljeno ponašanje banaka koje odobravaju kredite. Obrazovanje, posao, stan ili zdravlje jedini su razlozi zdravog zaduživanja.
Svako peto kućanstvo u Hrvatskoj ne može platiti sve režije, Tko je kriv zato zna se nepriča se...