08.12.2013. u 12:00

Dvije godine bilo je dosta. Premijer Milanović i njegova Vlada nisu zadovoljili. Hrvatska ne bi mogla podnijeti još dvije godine njihova vladanja. Izgubili su povjerenje većine građana i obnova povjerenja više nije moguća

Dvije godine bilo je dosta. Premijer Milanović i njegova Vlada nisu zadovoljili. Hrvatska ne bi mogla podnijeti još dvije godine njihova vladanja. Izgubili su povjerenje većine građana i obnova povjerenja više nije moguća. Političke elite u Hrvatskoj, potaknute i od međunarodnih elita, postižu konsenzus oko promjene hrvatske Vlade. To su kratke, suhe konstatacije na kojima se temelje projekcije skorih političkih zbivanja u zemlji. EU je već odredio da će s proljećem Hrvatska dobiti tzv. prinudnu upravu, koja će nam dati zadatke. Problem je nastao kad se saznalo da i naputke prinudne uprave moraju provoditi kompetentni ljudi. Kojih Milanović nema. Pa njegov je glavni gospodarski strateg i tvorac Plana 21, Grčić, netom priznao da nije uspio, da je profesura jedno, a voditi procese u vladi nešto drugo.

Događaji će se stoga početi ubrzano odvijati. Iduću, 2014. možemo proglasiti prekretnicom. Plan je da iduća godina, za koju sa sigurnošću možemo reći da će biti godina još većih odricanja i žrtvi, istodobno ponudi nadu i pokrene optimizam građana i u gospodarstvu. Hrvatska će, očekuje se, do ljeta dobiti novu i/ili drukčiju vladu, a inicijalno takve promjene potiču moćne, nama sklone, ali u nas razočarane, države EU. S kojima Milanović ima problema od ulaska u EU. Za takav “konstruktivni pritisak” postoji i konsenzus drugih “vjerovnika” RH. Tomislav Karamarko, predsjednik HDZ-a, u intervjuu Večernjem, dakle, nije prijetio praznom puškom kad je izrekao dramatično upozorenje Milanoviću; “Rekonstruiraj Vladu ili te rušimo”. Karamarko pritom najviše misli na HDZ, koji kreće s gospodarskim programom i okupljanjem, no kuloari kažu da je predviđen malo širi plan za “micanje Milanovića”. Ne radi se o rekonstrukciji koju bi proveo sam Milanović, jer promjena par ministara ne bi zadovoljila. Traži se temeljita, potpuna promjena tima.

Svojevrsna političko-tehnička vlada, s kojom bi se morala složiti i oporbena HDZ-ova koalicija. Teško je, naravno, vjerovati da bi takvo što mogli dogovoriti na kavi Milanović i Karamarko. Neki posrednici pokušali su taj plan nekoliko puta već provesti, Karamarko je pokazao dobru volju, Milanović nije. “Vjerovnici” Hrvatske, a tu su i MMF, Svjetska banka, već su, u suradnji s institucijama EU, “pomogli” osnivanje tzv. tehničkih vlada u nekoliko zemalja EU. Pokazalo se, međutim, premda se unaprijed reklo da će te vlade trajati godinu-dvije, da one nemaju izborni legitimitet. Stanovništvo teško može prihvatiti da mu je vlada oktroirana. Plan za Hrvatsku bi stoga uključio i prijevremene parlamentarne izbore. O načinu i metodama kako će u RH u 2014. doći do takvih izbora užurbano se raspravlja.

U raspravu su uključeni svi, osim onoga o kojemu se najčešće i govori – Milanovića, uljuljkanog činjenicom da koalicija ima stabilnu parlamentarnu većinu. A upravo bi tu došlo do pomaka. Na izborima bi HDZ-ova šira koalicija bila pobjednik, a onda treba potvrdu mandata od predsjednika Josipovića. On bi tada mogao istaknuti želju da se Vladu osnaži, da HDZ pokaže “njemačku širinu”. I pobjednička kancelarka Merkel opet je ocijenila da Njemačkoj još treba konsenzus, pa je uzela par SPD-ovih ministara. SPD joj je imao što ponuditi. Samo, što i koga bi, u našem slučaju, imao za ponuditi SDP?

Komentara 13

US
U sridu
12:31 08.12.2013.

Zelimo ih van DANAS a ne iduceg ljeta,bojim se da do tada Hrvatske vise nece biti,sve su uradili kako srozati ovu predivnu zemlju,nece im uspjeti "cekanje" srbije da se prikljuce na EU kompoziciju.

AB
abendblatt
14:47 08.12.2013.

I ove dvije godine vladavine kukuriku koalicije je previse, nadam se da nece doci vise na vlast u ovom stoljecu.

LI
list68
15:11 08.12.2013.

Do ljeta će se desiti tragedija Hrvatskoga naroda. Ova vlada i predsjednik, ako žele da ih povijest ne pamti kao "krvnike svoga naroda", moraju otići odmah. Svakim trenom, stvaraju "razdor", u Hrvatskom društvu.A o povratu povjerenja nema niti govora.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije