Sada već davne 2008. godine gradonačelnik Slavonskog Broda Mirko Duspara započeo je korespondenciju s tadašnjom ministricom zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva Marinom Matulović-Dropulić u povodu onečišćenja zraka u Slavonskom Brodu. Ministarstvo je odgovorilo i započela je prepiska i razmjena mišljenja duga već više od dvanaest godina.
Kao glavni krivac za onečišćenje zraka imenovana je Rafinerija nafte u Bosanskom Brodu u vlasništvu ruske kompanije Zarubežnjeft. Kontaktiralo se s političkim predstavnicima na raznim adresama i 2011. počinje mjerenje benzena, a 2014. postavljena je i druga mjerna postaja. Povremeno su upućivani dopisi Ministarstvu zaštite okoliša o ponovnim znatnim prekoračenjima graničnih vrijednosti na mjernim postajama, u priču su uključeni i politički predstavnici Republike Srpske i ruski vlasnici. U listopadu 2018. u Slavonski Brod stigla je i tadašnja predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović i to je rezultiralo dogovorom da će energenti u ključnim dijelovima proizvodnog procesa u rafineriji koji uzrokuju onečišćenje biti zamijenjeni plinom, a uz obveznu ugradnju odgovarajućih filtera rafinerija više neće negativno utjecati na kakvoću zraka.
Danas, početkom 2021. godine, sudionici u priči su dijelom izmijenjeni. Ministar je drugi, sada je to Tomislav Ćorić, gradonačelnik Slavonskog Broda je i dalje Mirko Duspara, rafinerija u Bosanskom Brodu već drugu godinu službeno ne radi, ali dopisi među akterima su vrlo slični kao i 2008. godine. Zrak je onečišćen, koncentracija lebdećih čestica u zraku višestruko je viša od dopuštene, Brođani osjećaju smrad i zagušljiv zrak i bez podataka iz mjernih postaja i od političkih aktera.
Ne radi li rafinerija doista ili je to samo krinka, postoje li neki mikrolokacijski čimbenici onečišćenja (strujanje zraka, tzv. ruža vjetrova koja nanosi onečišćen zrak u ovaj dio Posavine), mogu li se identificirati i drugi onečišćivači, kako gospodarski subjekti, tako i kućanstva?
Teško se oteti dojmu da je problem, dakako, stvaran, da su Brođani izloženi velikoj zdravstvenoj ugrozi, ali i da se muke Brođana najčešće apostrofira prije lokalnih izbora, a taj problem doista ne zaslužuje takav tretman.
Nadležne službe i vlast imaju obvezu pomoći jadnim stanovnicima koji se muče udišući onečišćeni zrak. Svi koji imsju imalo osjetljiv nos zna koja je muka živjeti u nehumanim uvjetima okruženi otrovanim zrakom. Čistu vodu i zrak ništa ne može nadmašiti. Danas pogotovo.