POSLJEDICE Loša socijalna situacija i financijska kriza uzimaju svoj danak

Sve više mladih na teškim antidepresivima

08.03.2009.
u 23:00

Ako nam je teško raditi, družiti se, spavati, ako se ne veselimo životu, onda to više nije neraspoloženje, nije obična tuga, nego depresija.

A nažalost, u BiH sve je više osoba koje se ne vesele životu. Ratno vrijeme, loša socijalna situacija i financijska kriza uzimaju sve više maha i “doprinose” činjenici da će depresija do 2020. postati drugi svjetski zdravstveni problem, a gledajući samo žensku populaciju, zdravstveni problem broj jedan.

Drastično povećanje
Prema podacima gradskih i privatnih ljekarni, kao i Agencije za lijekove BiH, potrošnja lijekova za smirenje i antidepresiva iz godine u godinu je sve veća, a nažalost, česti pacijenti su i mlade osobe.
- Kupnja lijekova za smirenje i antidepresiva se u posljednjih godinu dana drastično povećala. Kupuju se apaurini, helexi, ali i novije generacije antidepresiva kao što su riset, seroxat... Veliki problem je što se neki lijekovi mogu kupiti bez liječničkog recepta pa preporučujemo lijekove na biljnoj bazi koji ne stvaraju ovisnost - kazala je Blaženka Božić iz Gradske ljekarne iz Širokog Brijega. Slična je situacija i u Grudama, Posušju i Ljubuškom, dok u Gradskoj ljekarni u Mostaru nije zabilježen drastičan porast prodaje antidepresiva.

- Nismo primijetili značajan porast prodaje antidepresiva, ali sudeći prema sve težem vremenu u kojima živimo, vjerojatno će se to uskoro promijeniti. No, zahvaljujući liječnicima i farmaceutima, dosta uspjeha se postiglo kada je riječ o biljnim preparatima koji ublažavaju stres i tjeskobu - kazala je ravnateljica Gradske ljekarne u Mostaru Miljana Zovko. Iako je depresija bolest srednje dobne skupine, ta granica se, kako nam je kazao neuropsihijatar doc. dr. sc. Dragan Babić, sve više spušta.

Strah i depresija
Strah od gubitka posla, nemogućnost plaćanja kredita, ukratko financijska kriza, učinili su da mladi ljudi spas traže kod psihijatra.
- Sigurno je da je poratno doba, financijska kriza, kao i njezin utjecaj na otuđenje u obitelji, pogodovalo porastu potrošnje antidepresiva.

Iako već nekoliko godina imamo zaista učinkovite antidepresive, i dalje se bilježi porast depresije. Nažalost, ako je osoba imalo sklona samoubojstvu, sigurno će dolaziti sve više i do toga - zaključio je dr. Babić dodavši da je veliki problem samoinicijativno uzimanje lijekova za smirenje.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije