Na Antarktici se najpouzdanije pronalaze meteoriti. Ali ono što je u vječnom ledu i snijegu najsušega kontinenta našla ekipa koju je vodio astrofizičar i planetarni kemičar Jean Duprat iz Centra spektrometrije nuklearnih materijala i masa Sveučilišta u Parizu (CSNSM-CNRS) nadišlo je sve.
Analizirajući uzorke leda prikupljene u 15 istraživačkih godina na francusko-talijanskoj polarnoj postaji Concordia u središnjoj Antarktici – pronašli su mikrometeorite kojima je podrijetlo nesumjivo iz kometa. O tom nalazu pišu opširno u novom broju časopisa Science.
U dvjema česticama veličine četvrt milimetra našli su “ukapsulirano” obilje ugljikovih spojeva! Posebno visoka koncentracija silicijevih spojeva u tom nalazu bila je dokaz da mikrometeoriti potječu iz međuzvjezdanog prostora. U tom obliku na Zemlju je mogao stići i život. Mjehurići iz jezgre kometa milijardama su godina padali po cijelome planetu, a primili su se gdje su dobri uvjeti. To je ideja panspermije, rasijanja organske tvari u svemiru koju raznose kometi.