Ministar znanosti Radovan Fuchs i potpredsjednik Vlade Slobodan Uzelac na sjednici Rektorskog zbora u Splitu

Sveučilišni profesori više neće moći "tezgariti"

fuchs, uzelac
Ivana Ivanović/VLM
07.10.2009.
u 14:56

Kako visokim učilišnima nedostaje kvalitetnih nastavnika, omogućit će im se da do 70. godine života rade, a ne kao do sada da ih se prerano "odričemo" kad navrše 65 godina.

Sveučilišni profesori više neće moći bez odobrenja matičnog sveučilišta predavati na nekim drugim visokoškolskim institucijama. Ne može se dopustiti svaštarenje, ne može se s ovoliko malo profesora, koliko ih imamo, osnivati nebrojeni broj visokih učilišta - kazao je Radovan Fuchs, ministar znanosti obrazovanja i sporta koji je u Splitu nazočio sjednici Rektorskog zbora.

- Kako visokim učilištima nedostaje kvalitetnih nastavnika, omogućit će im se da do 70. godine života rade, a ne kao do sada da ih se prerano "odričemo" kad navrše 65 godina.

Potpredsjednik vlade Slobodan Uzelac posebno je istaknuo problem prvostupnika koje domaće tržište rada još uvijek ne prepoznaje. Premda je Hrvatska protekle tri-četiri godine napustila pojam više spreme i unaprijedila ga u prvi stupanj visokog obrazovanja, prvostupnici se vrlo teško zapošljavaju. Nisu prepoznati čak ni u tijelima državne uprave.

Doktor Ivan Pavić, rektor splitskog sveučilišta koji ove godine predsjeda Rektorskim zborom naglasio je da je splitsko sveučilište potpisalo Sporazum o suradnji sa zagrebačkim temeljem kojeg omogućava gostovanje nastavnika. Rektorski zbor potrudit će se tržištu objasniti koje su kompetencije prvostupnika jer oni uglavnom nastavljaju obrazovanje zato što se ne mogu zaposliti, a to nije bio cilj bolonjskog procesa. Mora se donijeti što prije i Mreža visokoškolskih institucija u Hrvatskoj.

Ključne riječi

Komentara 7

AG
Agramer198
20:47 07.10.2009.

Zato \"ime korisnicko\" što su i ovako predavanja prenatrpana, nema ih dovoljno, a kada dva sata na tim istima stojiš pored prozora ili uza zid i hvataš bilješke te se istodobno pokušavaš koncentrirati da shvatiš što je to horizontalni pravni učinak i kako se razlikuje od vertikalnog i zašto, dobivaš odgovor na to pitanje.

IK
ime korisnicko
23:33 07.10.2009.

Agramer198, ne kuzim, pa ako profesori predaju na vise skola, vise studenata moze slusati predavanja. Ali mislim da su guzve zbog toga sto nema novaca (nema novih zgrada, primaju se vise studenata da popune blagajne i pravadaju postojanje katedre...). Nisu profesori krivi za takvo stanje, oni samo prezivljavaju.

IK
ime korisnicko
19:23 07.10.2009.

Ne znam zasto profesori ne bi mogli predavati na vise skola. Kao sto g. Fuchs i sam priznaje, ima ih jako malo. Zna li netko kakvi su uvjeti da bi se postao sveucilisni profesor? Nevjerojatno je da netko uopce i dobije tu titulu. Prvostupnici nisu \"prepoznati\" zato sto ima 300000 nezaposlenih pa poslodavci mogu birati koliko ih volja.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije