Nemaju moderne programe

Svi na faks, a stručnih radnika ni za lijek

strukovne škole
Foto: Filip Brala/Pixsell
14.01.2015.
u 12:11

Miloloža: Uskoro nećemo znati proizvesti akumulator jer u kemijskim školama nema programa u kojima se uči elektrokemijski izvor struje

Danas nemamo radnih mjesta ni za srednje, a ni za visokoobrazovane. Osamdesetih godina u našu su školu dolazili iz “Nikole Tesle”, danas Ericssona, i tražili cijeli razred da ih zaposle. Sada se naši učenici, a godišnje ih maturira tristotinjak, nemaju gdje zaposliti. Gdje su nam danas RTV servisi? Nema ih. Kad se televizor pokvari, jeftinije je kupiti novi nego popravljati stari jer niti ima stručnjaka za taj posao niti ima rezervnih dijelova. Sve se uvozi, ništa se ne proizvodi i to je naš najveći problem. Tu dijagnozu stanja u državi, a ne samo u obrazovanju, postavio je Zoran Krivačić, donedavni dugogodišnji ravnatelj jedne od najboljih strukovnih škola u Hrvatskoj, zagrebačke Prve tehničke škole Tesla.

Programski ugovori

Voditelj Strategije razvoja obrazovanja Neven Budak prije nekoliko dana upozorio je da imamo previše studenata, a premalo kvalitetno obrazovanih stručnih kadrova jer naše strukovne škole nemaju moderne programe ni prateću tehnologiju na kojoj bi učenici svladavali praktični dio nastave. Istaknuo je da to treba promijeniti. S njim se dijelom slaže ministar obrazovanja Vedran Mornar.

– S obzirom na veličinu zemlje i tržište, upisuje se previše studenata, ali diplomira ih samo četrdesetak posto. Dodatni je problem omjer studenata na društvenim i humanističkim studijima s onima na tehničkim i prirodoslovnim fakultetima. To se mora promijeniti. Programskim ugovorima, kojima ćemo od 2016. godine financirati sveučilišta, osigurat ćemo više novca za tehnička i prirodoslovno-matematička područja – najavljuje Mornar.

Priznaje da se promjena tog odnosa ne može napraviti preko noći, već postupno. Prema njegovim riječima, neprirodno je da gotovo 90 posto diplomiranih studenata završi petogodišnji magistarski studij, umjesto da nakon trogodišnjeg prvog stupnja potraži posao, kao što je to slučaj u nekim drugim zemljama.

Predsjednik uprave tvrtke “Munja”, koja proizvodi akumulatore, baterije i slične uređaje, Ivan Miloloža kaže da je diploma dokaz formalnog obrazovanja, ali ne i jamstvo da netko zna raditi.

– Problem mi ne bi bio trogodišnji studij ako čovjek može odmah početi raditi, ako mu ne treba dodatna poduka – kaže Miloloža.

Ističe da poslodavci teško pronalaze kvalitetno obrazovane kadrove.

Manjak stručnog kadra

– Uskoro nećemo znati proizvesti akumulator jer u srednjim kemijskim školama nema programa u kojima se uči elektrokemijski izvor struje, a da i ne govorimo o drugim mehaničarskim strukama. Slažem se da su nam potrebne kvalitetne strukovne škole. Bojim se da smo previše otišli u teorijsko obrazovanje, a da se strukovnom nismo posvetili ni na srednjoj ni na visokoj razini –- smatra Miloloža.

– Izgubili smo kvalitetne srednje strukovne škole, i to je naš problem. U proizvodnji sam 25 godina, reforme škola se rade, ali mene nitko nikada nije nazvao i pitao koji mi profil stručnjaka treba – opisuje odnos sustava prema poslodavcima.

A bez suradnje jednih i drugih ispaštat će treći – oni koji, umjesto u proizvodnji, završavaju na burzi.

>> Devetogodišnja osnovna škola može se eksperimentalno uvesti tek 2018./2019

Komentara 11

Avatar Idler 3
Idler 3
12:24 14.01.2015.

Čak nit ni probem kaj učenici ne znaju ništ proizvest...problem je kaj mi odavna više ništ nit ne proizvodimo. Ta dvije stvari treba povezat tj. dio obrazovanja ciljano usmjeravat i vezivat uz domaće tržište rada...koje pa nit ne postoji !!!

TH
than
12:33 14.01.2015.

Svi na faks, jer je od vremena Primorca pa na dalje napravljeno veleucilista da im nitko ziv niti broj ne zna. Naravno, da su bili nepotrebni, jer visoko obrazovanog kadra je bilo na Zavodu za nezaposljavanje i tada. Kako nemaa posla, onda se samo nastavlja skolovanje i tako dok se ne dodje do kraja, a onda opet posla nema. K tome nista bolji nisu niti fakulteti koji se temelje na strebanju, a ne na prakticnom radu. Zastarjeli programi i sam nacin obrazovanja kadra. Izadjes sa fakulteta, a pojma o pojmu nemas.

DU
Deleted user
12:54 14.01.2015.

Ma koje obrazovanje i znanje? Predsjednica nam ispušta bojne pokliče kako će sazvati sjednicu Vlade i bla-bla, čime dokazuje da ne pozna ni Ustav naše zemlje kojoj je Predsjednica (jer ne može sazvati sjednicu nego samo predložiti Vladi sazivanje sjednice).. Prvi ljudi ove jadne zemlje pojma nemaju; poslušajmo izjave Vrdoljaka, Milanovića, Grabar Kitarović, Karamarka, Mrsića, Ranka Ostojića, Kosor, ma strašno. Koje izjave, koje tvrdnje, koje prijetnje, kakvo ponašanje...sramota. Na temelju čega se čudimo općem neznanju ?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije