EUROPSKI DAYTON

Svi su se svađali, a Lagumdžija je vrištao

'European Enlargement Commissioner Stefan Fule (R) arrives to pose with Bosnian Prime Minister Vjekoslav Bevanda (C) and Foreign Minister Zlatko Lagumdzija (L) before talks on constitutional changes t
Reuters/PIXSELL
10.10.2013.
u 21:08

Povjerenik za proširenje EU Štefan Füle zaprijetio: Postignite kompromis ili će BiH izgubiti 47 milijuna eura predviđene pomoći

Kao što to radi u slučaju Kosova i Srbije visoka predstavnica za vanjsku i sigurnosnu politiku Catherine Ashton, tako je povjerenik za proširenje EU Štefan Füle odlučio iz ladice izvući problem BiH i staviti ga na dnevni red osobno posredujući pri modela rješenja ustavnih promjena i promjena izbornog sistema u toj zemlji zarobljenoj u daytonskom nesporazumu. Na sastanku u Bruxellesu, Füle je jasnim rječnikom, nakon što se bošnjački, hrvatski i srpski političari nisu mogli usuglasiti, predstavio već poznati mehanizam u međunarodnom posredovanju u obliku mrkve i batine.

Privremeno je za BiH suspendirano 47 milijuna eura predpristupne pomoći, a na kraju sastanka povjerenik Füle predstavio je kompromisni model načina biranja članova državnog Predsjedništva u slučaju Sejdić-Finci. Suština se svodi na to kako omogućiti predstavnicima manjina da se kandidiraju na izborima, a istodobno onemogućiti da se Hrvatima onemogući nametanje člana Predsjedništva. Političarima u BiH ostavljeno je još dva do tri dana da se pokušaju dogovoriti o izbornom modelu koji je tek usmeno iznijela Europska komisija.

– Osnova je da Federacija BiH bude jedna izborna jedinica, iz koje se biraju dva člana Predsjedništva BiH i da osiguramo da jedan narod drugom narodu ne bira predstavnike. Postoji način na koji bi se to radilo, ali, vjerujte, pola nas nije razumjelo ideju kako to učiniti – rekao je nakon sastanka predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović.

Nitko iz EU nije želio dati izjavu. Doznaje se da bi se iz Republike Srpske birao jedan član Predsjedništva, a iz Federacije dva, s time da bi se jedan od njih birao u županijama u kojima u ukupnome zbroju pučanstva većinu čine Hrvati, a u drugome Bošnjaci. 
No, predsjednik SDP-a BiH i šef diplomacije BiH Zlatko Lagumdžija oštro je bio protiv svih prijedloga.

– Tijekom višesatnih razgovora bilo je svađe, a lider SDP-a Zlatko Lagumdžija gotovo je vrištao. Lagumdžija je danas glatko odbio ponuđeni prijedlog, onako kako on to radi – pojasnio je Čović. Druge dvije bošnjačke stranke, SDA i Savez za bolju budućnost, do sada se nisu usprotivile kompromisnom prijedlogu Europske komisije.

>>EU uvodi sankcije BiH, ostaje bez 47 milijuna eura

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije