Godina 1696. mnogima u Hrvatskoj neće značiti ništa, no građanima Barbana ta godina označava početak tradicionalnog događaja koji je nasreću i dalje dio povijesti toj malenog mjesta u Istri. Mletački plemić i tadašnji vlasnik Barbana Franjo Loredan priredio je 1696. nadmetanje koje je postalo inspiracija za originalnu igru nazvanu Trka na prstenac u kojoj je pobjednik dobivao nagradu u protuvrijednosti jednih svilenih čarapa i srebrnog mača.
Iako je Barbanska Trka starija od Sinjske alke, manje je poznata široj javnosti jer je natjecanje zbog spleta povijesnih okolnosti u jednom trenutku bilo prekinuto. Zapisi o Trci izgubili su se nakon 1703. godine pa su neki mislili kako je s Trkom na prstenac zauvijek gotovo. Pune 273 godine u Barbanu se Trka nije održavala sve dok zapise nije oživio riječki povjesničar dr. Danilo Klen. Zahvaljujući entuzijazmu nekolicine građana Barbana i Barbanštine, Trci na prstenac udahnut je novi život, a s vremenom je prerasla u manifestaciju na koju danas dolaze razni uglednici, hrvatski politički vrh, ali i gosti iz cijelog svijeta što pokazuje važnost Trke za kulturnu baštinu ovog dijela Lijepe naše.
Ovog četvrtka Večernji list donosi specijal „Trka na prstenac“ u kojem doznajte sve o objema Trkama – i onoj staroj, ali i ovoj novoj koja upravo navršava svoj 47. rođendan. Također saznajte koja su pravila Trke na prstenac, koje su sličnosti i razlike Barbanske Trke i Sinjske alke te kako je Trka na prstenac nakon čak 273 godine ponovno oživljena. Naši reporteri donose i priče s ljudima koji su ostavili najveći utjecaj na Trku, ali i onima čije vrijeme tek dolazi – modernim vitezovima barbanskog kraja, ali i o samom Barbanu koji bi kroz koju godinu mogao biti i domaćin europskih viteških igara – jedinstvenog događaja kakav nije viđen još od srednjeg vijeka.
Specijal „Trka na prstenac“ potražite uz Večernji list u četvrtak 18. kolovoza po cijeni od 17 kuna na svim kioscima.