05.04.2016. u 10:57

Mossack Fonseca & Co osnovao je sin SS-ovca koji je s obitelji spas potražio u Panami

Kraljevi, bivši i sadašnji predsjednici i premijeri, ministri, industrijalci, glumci, sportaši... već žive kao u raju, ali da svoje bankarske račune imaju u državama poreznim oazama ili rajevima, moglo se samo sumnjati. Sada, zahvaljujući radu novinara (istraživača) udruge International Consortium of Investigative Journalist-ICIJ i Wikileaksa, javnost zna da čuvena svjetska imena imaju račune, odnosno tvrtke u poreznim oazama.

Među njima su i oni koji drugima određuju visinu poreza, a onda ga sami ne plaćaju. Dosje Panama Papers o imenima ljudi i o 214 tisuća tvrtki upisanih u registre država u kojima se ne plaća porez ili je on neznatan, od Djevičanskih Otoka preko Paname do Cipra i Švicarske, težak je 2,6 terabajta, odnosno ima 11,5 milijuna fajlova. Sve osobe osnovale su svoje tvrtke preko grupe Mossack Fonseca & Co sa sjedištem u Panami, koja ima 46 svojih ureda na svim kontinentima i zapošljava oko 500 ljudi. To su društvo 1977. godine osnovali odvjetnici Jurgen Mossack i Ramon Fonseca. Mossack je sin SS-ovca koji je s obitelji pobjegao poslije Drugog svjetskog rata u Panamu. Mladi Mossack diplomirao je na privatnom katoličkom sveučilištu, magistrirao u Londonu te se 1977. vratio u Panamu u kojoj je s Ramonom Fonsecom, panamskim državljaninom koji je završio London School of Economics te radio šest godina u sjedištu UN-a u Ženevi, osnovao društvo, sada jedno od pet najvažnijih, za osnivanje offshore kompanija. Tim odvjetnika nalazi mogućnost osnivanja tvrtki sa sjedištima u poreznim oazama i takvu mogućnost koriste mnogi bogataši kako bi izbjegli plaćanje poreza u državi u kojoj žive i rade.

– Mi smo kao tvornica automobila. Prodajemo auto i ne odgovaramo za ono što vozač čini – kažu u društvu Mossack Fonseca. Da, odvjetnička momčad nije kriva za ono što čine državnici, kraljevi, bogataši... Afera s „velikim“ ljudima koji ne žele plaćati porez trajat će dugo, ali već se sada vidi koliko su te osobe „male“. Bogate, a siromašne duhom. 

>> Među 11,5 milijuna dokumenata spominju tri hrvatske tvrtke, 8 skrivenih vlasnika i 22 dioničara?

>> Procurili tajni dokumenti: Otkriveno kako svjetski bogataši skrivaju novac

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije