RIM – Talijanski znanstvenici podnose ostavke na svoje položaje nakon sinoćnje presude prvostupanjskog suda u L'Aquili koji je na po šest godina zatvora kaznio sedmoricu bivših članova komisije za upravljanje u visokorizičnim situacijama jer nisu upozorili građane toga grada u Abruzzu na opasnost od potresa.
>>Nisu predvidjeli potres – talijanski seizmolozi dobili 6 godina zatvora
Znanstvenici u svijetu, posebno američki i japanski seizmolozi, začuđeni su presudom suda u L'Aquili i drže da bi i oni napisali ono što su priopćili talijanski znanstvenici 31. ožujka 2009., odnosno kako se ne može predvidjeti hoće li nakon niza manjih potresa uslijediti jači.
– Nije moguće jamčiti savjete državi na miran, profesionalan i nepristran način nakon sudskog i medijskog pritiska – objasnio je danas svoju ostavku predsjednik komisije za upravljanje u visokorizičnim situacijama (Commissione Grandi Rischi) fizičar Luciano Maiani. I ostali članovi te komisije, potpredsjednik Mauro Rosi i počasni predsjednik Giuseppe Zamberletti, najavili su svoje ostavke.
Podsjetimo, na šest godina zatvora, plaćanje odštete u iznosu od 7,8 milijuna eura te sudskih troškova osuđena su sinoć sedmorica stručnjaka bivše nacionalne komisije za upravljanje u visokorizičnim situacijama jer su javnost obavijestili da nema opasnosti od potresa u L'Aquili. Pet dana poslije, 6. travnja 2009. godine, u potresu u L’Aquili i okolnim mjestima poginulo je 309 ljudi.
Tužitelji Fabio Picuti i Roberta D'Avolio zatražili su kazne po četiri godine zatvora za sve članove komisije, ali ih je sudac Marco Billi osudio na čak šest godina zatvora.
Osuđeni su za ubojstvo iz nehaja, uništenje objekata i nanošenje teških ozljeda jer su objavili priopćenje u kojem su pučanstvu sugerirali da nema naznaka za snažniji potres u L’Aquili. Presudu suda u L’Aquili zaprepašćujućom ocjenjuju svjetski znanstvenici koji kažu da je sada teško bilo što reći.
Tom Jordan, odgovoran u centru za potrese za jug Kalifornije, koji je bio i članom međunarodne komisije koja je izučavala potres u L’Aquili 2009., kaže da je začuđujuće da su znanstvenici koji su samo obavljali svoj posao osuđeni za ubojstvo iz nehaja. Ta presuda pokapa bilo koji pokušaj da se poboljšaju sustavi, drži američki znanstvenik.
Čitao sam jednu knjigu o predznacima potresa. Kaže autor da treba pratiti razinu podzemnih voda i da li su mačke uznemirene jerbo one prve naslute da će udariti potres. Evo, takva je to "znanost" i njena pouzdanost u predviđanju ovakvih kataklizmi. Vrhunac je svečana objava jačine po rihteru i merkaliju kada sve bude sravnjeno da zemljom, a stanovnici pokopani pod tonama betona. Tako je to, bar na idućih nekoliko desetljeća.