Programska ravnateljica Amnesty Internationala za Europu i Središnju Aziju Nicola Duckworth predstavila je u srijedu AI-jev izvještaj o progonu ratnih zločina u Hrvatskoj, naslovljen “Iza zida šutnje”, izvjestitelju za Hrvatsku u Europskome Parlamentu Hannesu Swobodi, europarlamentarki Doris Pack, te stručnjacima u Općoj upravi za proširenje Europske komisije. Prethodno ga je, u utorak, predstavila zastupnici zelenih u EP-ovu Odboru za vanjske odnose Franziski Katharini Brantner.
- Vrlo smo zadovoljni predanošću ljudi s kojima smo razgovarali u EK-u i u EP-u da pročitaju naš izvještaj i da ga razmotre u važnoj raspravi u ulasku Hrvatske u članstvo Europske Unije – izjavila je Duckworth. Ona se “nada da će se nedostatci i prepreke koje smo prepoznali u progonu ratnih zločina uvrstiti o raspravu o hrvatskome ispunjavanju mjerila za zatvaranje poglavlja 23”, tj. Pravosuđa i temeljnih prava.
Swoboda je nakon razgovora s predstavnicima AI-ja izjavio da “AI, naravno, mora biti vrlo strog u pitanjima koja želi naglasiti”.
- Ali ako postoji jasna predanost hrvatske vlade da pokuša ubrzati sva suđenja za ratne zločine, ako zajamči da će se ratnim zločinima baviti na pravni način, to bi pozitivno utjecalo na zaključivanje pristupnih pregovora – ustvrdio je austrijski socijalist Swoboda.
Njemačka pučanka Doris Pack “slaže se sa Swobodom”, te ističe da je “velika većina u EP-u suglasna da je Hrvatska primjerno odradila svoj posao glede progona ratnih zločina”.
- Nije zbog toga sada dobro tražiti stalno nove razloge, neovisno tko se iza toga krije, u pokušaju da se onemogući Hrvatsku da postane članicom Europske unije. Tu je toliko ljubomore i zavisti da se zapravo sramim da se ovako nešto uopće našlo na dnevnome redu. Uvijek se može biti bolji; bolji mogu biti i Njemačka i Francuska i druge zemlje, ali Hrvatska je zaslužila da se njezini napori u svakome pogledu pohvale - zaključila je Doris Pack.
AI, među ostalim, zahtijeva da se istraže sumnje za zapovijednu odgovornost za zločine protiv Vladimira Šeksa i Davora Domazeta Loše. Protiv potonjega DORH "obavlja izvide", dok za Šeksa Ministarstvo pravosuđa kaže da za zločine “nije mogao znati jer su se činili u strogoj tajnosti".
EK će 11. ožujka izvijestiti zemlje članice ispunjava li Hrvatska mjerila za zatvaranje poglavlja 23. Bude li izvještaj pozitivan, pristupni pregovori zaključili bi se 24. lipnja.
Nije toliko bitno što Velika Britanija pokušava preko AI-a, bitno je što se dogovori sa Njemačkom, Francuskom i SAD-om. Koncept ulaska Hrvatske, pa onda i Srbije i ostalih zemalja u EU je već dogovoren i mogućnosti da ispadne nekako drugačije su jako malo vjerovatne, pogotovo u ovoj fazi toga procesa, pa bi stoga i Hrvatska trebala nastupati sa više inicijative i samopouzdanja.