Boris Tadić

Tadić: Isprikom za Srebrenicu Srbija postala lider u pomirenju

tadic
afp
16.04.2010.
u 23:24

Isprike za zločine su prijeko potrebni koraci za promicanje održivog mira i stabilnosti u regiji, napisao je Tadić u Wall Street Journalu

U rubrici mišljenja, najtiražnijeg američkog dnevnog lista The Wall Street Journal srbijanski predsjednik Boris Tadić objavio je u petak članak pod naslovom “Isprika za Srebrenicu”.

"Pokolj tisuća bosanskih Muslimana u gradu Srebrenici u srpnju 1995. predstavlja jedno od najtragičnijih poglavlja jugoslavenskih građanskih ratova 1990-ih", navodi Tadić u članku, u kojem ističe da je skupština Srbije 30. ožujka prihvatila deklaraciju o Srebrenici u kojoj "nedvosmisleno osuđuje ratne zločine koji su tamo počinjeni".

“Deklaracija je proizvod apsolutne posvećenosti Srbije obnovi povjerenja i promicanju prijateljstva i razumijevanja između dva ponosna naroda u regiji.”

Tadić naglašava da u tom "dokumentu bez presedana - prvom takve vrste na zapadnom Balkanu", skupština Srbije izražava "najdublju sućut i iskrene isprike obiteljima bosanskih Muslimana žrtava" pokolja u Srebrenici.

Srbijanski predsjednik piše da u deklaraciji Srbija reafirmira punu potporu suradnji s Haškim sudom uključujući i uhićenje i prebacivanje u Den Haag ratnog zapovjednika bosanskih Srba Ratka Mladića, optuženog za pokolj u Srebrenici. U svom članku Tadić nigdje ne spominje termin genocid koji je presudom Međunarodnog suda pravde u predmetu BiH protiv Srbije utvrđeno da je pokoljem 8000 zarobljenih bošnjačkih muškaraca i dječaka u Srebrenici, počinjen genocid.

Tadić u članku ističe kako se nada da će, deklaracija u kojoj se naglašava predanost Srbije poštivanju teritorijalnog integriteta i suvereniteta BiH, "pomoći da se olakša proces unutarnjih reformi u BiH".

Šutnja više nije prihvatljiva, niti skrivanje iza zastarjele ratne retorike, piše Tadić ocjenujući da je u regiji jugoistočne Europe "počela era odgovornosti".

Tadić ne spominje agresiju Srbije na Hrvatsku već tvrdi kako je Srbija "pokazala hrabrost da bude prva koja će se ispričati za gnjusne zločine koje su počinile sve strane u jugoslavenskim građanskim ratovima".

Tadić poziva i druge zemlje regije da učine isto.

"Prihvaćanje vlastitog dijela odgovornosti za ono što se dogodilo u prošlosti sastavni je dio učvršćenja demokracije u svakoj zemlji u našem susjedstvu", tvrdi Tadić, ocjenjujući da su isprike za zločine "prijeko potrebni koraci za promicanje održivog mira i stabilnosti u regiji".

Preuzimajući vodeću ulogu u regionalnom pomirenju, Srbija je otvorila vrata drugima da prođu kroz njih, u nadi da mogu zajednički graditi naprednu budućnost kao članovi Europske unije, zaključuje Boris Tadić u The Wall Street Journalu.  Ni jednom riječju nije spomenuo službenu posjetu Josipovića BiH a nije komentirao ni govor hrvatskog predsjednika u kojem se ograđuje od hrvatske politike u toj zemlji početkom devedesetih godina.

Ključne riječi

Komentara 57

Avatar Sentinel
Sentinel
18:17 19.04.2010.

Re:Punkufer Za te gluposti što si napisao, mora da si koristio \"Istoriju\" što je napisao Tuđman. Obojica nemate pojma. Osim toga, šta o vašoj hrabrosti da pišemo i pričamo, kad ste vi Iranci. Tako je vaš \"Otac nacije\" Tuđman utvrdio. Čime se vi to dičite?

MI
milanADT
19:16 17.04.2010.

Po definiciji rat jeste bio gradjanski, jer je poceo unutar granica JEDNE medjunarodno priznate drzave - tada SFRJ, toliko kaj se pravne strane tice, medjutim druga je prica kako su taj sustav u to vrijeme pojedini narodi shvacali, u ovom slucaju Hrvati i Slovenci, i kakvo je stvarno stanje bilo na terenu, kao i odnos naoruzanja odnosno vojne moci zaracenih strana, mi smo imali bojovnika sa samostrelima i lovackim puskama na bojistu, da ne govorim o razno-raznim rucno izradjenim oruzjem, dok su Srbi imali sve (u ono vrijeme) najmodernije, od bojnih brodova, podmornica, oklopnih vozila svih namjena pa do MIG-ova 29 i stotine primjeraka ostalih tipova aviona i helikoptera, i svega ostalog. Vukovar je bio klasicni oblik zlocinacke agresije! Sa iznimkom Vukovara, mislim da je nasa sreca bila kaj smo rat vodili najvecim dijelom protiv pobunjenih Srba u Hrvatskoj, a ne protiv Srbije tj. vojske koja je tamo bila sve vrijeme, dobrovoljce ne racunam. U svijetu takodje, govoreci o ratu na Balkanu 90-tih, uvijek upotrebljavaju termin \"gradjanski rat\", a nikad \"agresija\". Srbi su na kraju prosli kako su prosli, njihov ponos i prkos im se lijepo razbio o glavu, ne znam ima li jos jedan tako mali narod koji je u svojoj povijesti 4 puta ratovao protiv najacih svjetskih sila, samo u 20 stoljecu 3 puta. Kaj se Srebrenice tice bio bi oprezan taj slucaj nazvati genocidom, jer genocid opet po svojoj definiciji podrazumijeva potpuno i sustavno unistenje, ali je svakako bio stravican zlocin, najgori od drugog svjetskog rata na Balkanu. Istina je takodje da su u srebrenickom kraju, prije pada Srebrenice, muslimanske snage sistematski ubijali srpske civile i etnicki cistili sva srpska sela do kojih su imali pristup. Ni u jednom ratu nema strane koja sukob zavrsi cistih ruka, i smatram da, ako se vec prica o zlocinima, treba spomenuti sve.

MI
mišek
13:47 17.04.2010.

Masakr u Srebrenici je bio stravičan zločin ali ne i genocid. Za neupućene, genocid je istrebljenje potpuno. U Srebrenici nisu ubijani žene i deca, već im je dozvoljeno da odu. Prema tome genocida nema, ali zločin ostaje. Da se osudi, svaki pojedinac, medju njima najviše Ratko Mladić a i svi ostali. Srbija je pokazala šta misli o tome, sad su na redu i ostale zemlje. Da vas vidimo...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije