U rubrici mišljenja, najtiražnijeg američkog dnevnog lista The Wall Street Journal srbijanski predsjednik Boris Tadić objavio je u petak članak pod naslovom “Isprika za Srebrenicu”.
"Pokolj tisuća bosanskih Muslimana u gradu Srebrenici u srpnju 1995. predstavlja jedno od najtragičnijih poglavlja jugoslavenskih građanskih ratova 1990-ih", navodi Tadić u članku, u kojem ističe da je skupština Srbije 30. ožujka prihvatila deklaraciju o Srebrenici u kojoj "nedvosmisleno osuđuje ratne zločine koji su tamo počinjeni".
“Deklaracija je proizvod apsolutne posvećenosti Srbije obnovi povjerenja i promicanju prijateljstva i razumijevanja između dva ponosna naroda u regiji.”
Tadić naglašava da u tom "dokumentu bez presedana - prvom takve vrste na zapadnom Balkanu", skupština Srbije izražava "najdublju sućut i iskrene isprike obiteljima bosanskih Muslimana žrtava" pokolja u Srebrenici.
Srbijanski predsjednik piše da u deklaraciji Srbija reafirmira punu potporu suradnji s Haškim sudom uključujući i uhićenje i prebacivanje u Den Haag ratnog zapovjednika bosanskih Srba Ratka Mladića, optuženog za pokolj u Srebrenici. U svom članku Tadić nigdje ne spominje termin genocid koji je presudom Međunarodnog suda pravde u predmetu BiH protiv Srbije utvrđeno da je pokoljem 8000 zarobljenih bošnjačkih muškaraca i dječaka u Srebrenici, počinjen genocid.
Tadić u članku ističe kako se nada da će, deklaracija u kojoj se naglašava predanost Srbije poštivanju teritorijalnog integriteta i suvereniteta BiH, "pomoći da se olakša proces unutarnjih reformi u BiH".
Šutnja više nije prihvatljiva, niti skrivanje iza zastarjele ratne retorike, piše Tadić ocjenujući da je u regiji jugoistočne Europe "počela era odgovornosti".
Tadić ne spominje agresiju Srbije na Hrvatsku već tvrdi kako je Srbija "pokazala hrabrost da bude prva koja će se ispričati za gnjusne zločine koje su počinile sve strane u jugoslavenskim građanskim ratovima".
Tadić poziva i druge zemlje regije da učine isto.
"Prihvaćanje vlastitog dijela odgovornosti za ono što se dogodilo u prošlosti sastavni je dio učvršćenja demokracije u svakoj zemlji u našem susjedstvu", tvrdi Tadić, ocjenjujući da su isprike za zločine "prijeko potrebni koraci za promicanje održivog mira i stabilnosti u regiji".
Preuzimajući vodeću ulogu u regionalnom pomirenju, Srbija je otvorila vrata drugima da prođu kroz njih, u nadi da mogu zajednički graditi naprednu budućnost kao članovi Europske unije, zaključuje Boris Tadić u The Wall Street Journalu. Ni jednom riječju nije spomenuo službenu posjetu Josipovića BiH a nije komentirao ni govor hrvatskog predsjednika u kojem se ograđuje od hrvatske politike u toj zemlji početkom devedesetih godina.
Re:Punkufer Za te gluposti što si napisao, mora da si koristio \"Istoriju\" što je napisao Tuđman. Obojica nemate pojma. Osim toga, šta o vašoj hrabrosti da pišemo i pričamo, kad ste vi Iranci. Tako je vaš \"Otac nacije\" Tuđman utvrdio. Čime se vi to dičite?